U Sarajevu je u organizaciji Asocijacije turskih alumnija u BiH (TUMED) održan 5. samit turskih alumnija na kojem je posebno naglašen značaj jačanja odnosa Bosne i Hercegovine i Turkiye.
Glavna tema ovogodišnjeg okupljanja bila je “30 godina diplomatskih odnosa Bosne i Hercegovine i Republike Turkiye“.
Samitu je prisustvovao veliki broj turskih alumnija, ambasador Republike Turkiye u Bosni i Hercegovini Sadik Babur Girgin, čelnik Direkcije za dijasporu i srodne zajednice Republike Turkiye (YTB) Abdullah Eren, predsjednik Upravnog odbora TUMED-a Emin Bajrić i predstavnici turskih institucija i organizacija u BiH.
Čelnik YTB-a Eren je istakao da u Republici Turkiye studiraju studenti iz svih dijelova svijeta.
“Baš poput vas, trenutno studenti iz ukupno 184 države zahvaljujući našoj državnoj stipendiji studiraju na univerzitetima u Turkiye. Od 2012. godine dajemo ove stipendije i do sada je 40.000 međunarodnih studenata zahvaljujući našoj stipendiji studiralo u Turkiye“, kazao je Eren.
Podsjetio je da već decenijama strani studenti dolaze na studij u Turkiye.
“Od 1992. godine na univerzitetima u Turkiye obrazovanje je završilo više od 150 hiljada studenata. Na univerzitetima u Turkiye trenutno studira oko 300 hiljada stranih studenata. Prije deset godina taj broj je bio oko 20.000, ali zahvaljujući novoj politici vlade Turkiye povećan je broj univerziteta, studentskih domova i porasle su mogućnosti i kapaciteti, pa je Turkiye danas domaćin za 300 hiljada međunarodnih studenata iz svih dijelova svijeta“, rekao je Eren, dodajući da će nastaviti i dalje podržavati studente iz Bosne i Hercegovine koji žele studirati u Turkiye.
Ambasador Girgin je na početku obraćanja podsjetio da Turkiye i Bosna i Hercegovina proslavljaju 30 godina diplomatskih odnosa, ali da se odnosi dviju zemalja ne mogu sažeti samo u protekle tri decenije.
“Turkiye i Bosna i Hercegovina imaju snažne i bliske historijske i kulturološke veze od davnina. U posljednjih 30 godina potpisali smo brojne bilateralne sporazume, oko stotinu sporazuma, što svakako pokazuje bliskost naših odnosa. Ovo nije samo na nivo naših država nego imamo i broje bratimljene gradove, a to također pokazuje koliko su narodi dvije države bliski“, kazao je Girgin.
Podsjetio je da mnoge turske institucije, kompanije i organizacije djeluju u Bosni i Hercegovini, prije svega Turska agencija za koordinaciju i razvoj (TIKA), Maarif škole, Kulturni centar "Yunus Emre" i Ziraat Banka.
“Ovaj potencijal trebamo još više koristiti. Za vas turske alumniste ovo je svakako prilika u vašim oblastima kao što su trgovina, akademski svijet, umjetnost...“, rekao je ambasador Girgin.
Podsjetio je također na dobre ekonomske veze Turkiye i BiH.
“Imamo i sporazum o slobodnoj trgovini, a to je jedan od sporazuma koji nude brojne prednosti za BiH. Sada radimo na tome da građani dvije zemlje putuju samo sa ličnim kartama. Naša trgovinska razmjena je dostigla milijardu dolara, a očekujemo da će to još više rasti“, kazao je Girgin.
Bajrić je istakao da je u posljednjih 30-tak godina oko 2000 državljana BiH steklo univerzitetsko obrazovanje u Turkiye.
“Naši studenti su se obrazovali na prestižnim univerzitetima u Turkiye, u Istanbulu, Ankari, Izmiru, Bursi, Konyi i drugim gradovima. Također, veliki broj budućih pripadnika Oružanih snaga BiH školuje se u Turkiye, što je posebno značajno za jačanje mira u BiH“, rekao je Bajrić, napominjući da je TUMED osnovan 2014. godine radi uvezivanja i okupljanja turskih alumnija kao i jačanja odnosa BiH i Turkiye.
U okviru programa su dodijeljene prigodne plakete osobama koje su svojim radom i djelovanjem dale doprinos jačanju odnosa Bosne i Hercegovina i Turkiye.
10 dec. 2022
U Sarajevu održan 5. samit turskih alumnija: Jačati odnose BiH i Turkiye
Glavna tema ovogodišnjeg okupljanja bila je “30 godina diplomatskih odnosa Bosne i Hercegovine i Republike Turkiye“.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Tužilaštvo traži pritvor za sve uhićene zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu
Visoko javno tužilaštvo je nakon saslušanja 12 uhićenih zbog pada nadstrešnice na željezničkom kolodvoru pri čemu je poginulo 15 osoba, predložilo pritvor za sve njih, među kojima je i bivši ministar graditeljstva Goran Vesić.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.