Koordinacija udruženja porodica nestalih osoba u Bosni i Hercegovini povodom Međunarodnog dana nestalih osoba - 30. augusta, upozorava javnost da se i nakon 27 godina od prestanka ratnih dejstava u Bosni i Hercegovini na evidenciji nestalih osoba još uvijek nažalost vodi oko 7.600 osoba.
"Broj nestalih osoba je najupečatljiviji pokazatelj da ratovi ne prestaju šutnjom oružja i da su posljedice rata dugoročne, bolne i traumatične", istaknuto je u saopćenju.
Pitanje nestalih osoba je, dodali su, najveće humano pitanje i nije problem samo porodica nestalih osoba, već i svih građana Bosne i Hercegovine.
"Protok vremena i nedostatak političke volje su naši najveći neprijatelji. Uvažavajući uložene napore i postignute rezultate, institucija uključenih u rješavanje sudbina nestalih osoba ističemo da za porodice 7.600 osoba koje se vode kao nestale to ništa ne znači jer još uvijek žive u neizvjesnosti i vode "borbe" da saznaju istinu o svojim najmilijim članovima porodice", kazali su.
Apeluju na sve građane da pokažu moralnu obavezu te da ukoliko raspolažu bilo kakvim informacijama o potencijalnim lokacijama pojedinačnih ili masovnih grobnica, to i jave Institutu za nestale osobe, Tužilaštvu BiH ili Državnoj agenciji za istrage i zaštitu.
"Tražimo od političara i uposlenika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti da pokažu političku volju, profesionalnu i moralnu obavezu te u potpunosti implementiraju Zakon o nestalim osobama u BiH, implementiraju potpisane bilateralne i međunarodne sporazume, protokole, deklaracije i druga dokumenta u vezi rješavanje sudbina nestalih osoba iz ratnih sukoba", poručili su iz Koordinacije udruženja porodica nestalih osoba u Bosni i Hercegovini.
29 aug. 2022
U Bosni i Hercegovini na evidenciji nestalih osoba oko 7.600 osoba
"Broj nestalih osoba je najupečatljiviji pokazatelj da ratovi ne prestaju šutnjom oružja i da su posljedice rata dugoročne, bolne i traumatične", istaknuto je u saopćenju.
FENA
Povezane vijesti
Na današnji dan prije 28 godina potpisan Dejtonski mirovni sporazum
Dejtonski mirovni sporazum potpisali su predstavnici tri strane u BiH i predsjednici BiH Alija Izetbegović, Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman uz prisustvo svjetskih sila, prije tačno 28 godina, 14. decembra u pariskoj palači Elysee.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Dok u regiji rastu cijene električne energije, Albanija ih snižava
U Hrvatskoj i dijelu Bosne i Hercegovine s početkom 2025. porasli su računi za struju. Uz dosadašnja poskupljenja sve su veći nameti za građane. Dok jedni dižu cijene, Albanija je najavila da će njeni građani struju plaćati jeftinije nego do sada.
Šta biste još željeli znati?
Popularno