Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sastao u četvrtak s ministrom vanjskih poslova Češke Republike Janom Lipavskym, koji boravi u zvaničnoj posjeti Sarajevu.
Doček češkog ministra i delegacije upriličen je u zgradi Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, nakon čega je održan sastanak šefova diplomatije BiH i Češke Republike.
Nakon sastanaka potpisan je Memorandum o saradnji u oblasti diplomatske obuke između Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i Diplomatske akademije Ministarstva vanjskih poslova Češke Republike. Memorandum su potpisali v.d. sekretara MVP-a BiH Edin Dilberović i direktorica Diplomatske akademije MVP-a Češke Republike Dana Kovarikova.
Konaković je na konferenciji za novinare rekao da je Čaška dio grupe prijatelja Zapadnog Balkana, odnosno sedam zemalja, koje su učinile puno u lobiranju za otvaranje pregovora BiH sa Evropskom unijom.
“To je zemlja koja razumije i naše unutrašnje uređenje i našu kompleksnost. Vrlo često i savjetima i konkretnim potezima pomaže da se naš evropski put ne zaustavlja, da se ubrza”, rekao je Konaković.
Dodao je da je pred BiH nekoliko važnih procesa, uključujući Plan rasta za Bosnu i Hercegovinu. U tom kontekstu je kazao da razumije pristup EU-a, u kojem zemlje moraju isporučivati obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
“Objasnio sam da je usklađenost ovih 111 mjera veliki iskorak u Bosni i Hercegovini u ovom kompleksnom uređenju. Da budem iskren, nisam očekivao da možemo tako visok stepen usklađenosti postići. Ostaju te dvije sporne stvari koje bi nam trebale biti uslov za korištenje Plana rasta koji je za našu zemlju jako važan, posebno u dijelu otvaranja evropskog tržišta za integrisanje tržišta Bosne i Hercegovine, što stvara pretpostavke za nove investicije, za zapošljavanje i za povećanje plata u Bosni i Hercegovini”, istakao je Konaković.
Lipavsky je na početku obraćanja izrazio saučešće porodicama stradalih u poplavama u BiH, istakavši da je njegova zemlja izdvojila 40.000 eura za pomoć BiH. Također je izrazio nadu da će Češka i BiH nastaviti razvijati saradnju, posebno na ekonomskom polju.
“Bosna i Hercegovina je jedna od šest prioritetnih zemalja češke bilateralne razvojne saradnje. Svake godine imamo budžet za projekte u Bosni i Hercegovini sa jednim i jedinim ciljem - da vas što bliže primaknemo članstvu u EU-u. Nastavićemo s tom podrškom. Želim iskoristiti ovu priliku da još jednom potvrdim našu punu podršku evropskim i evroatlantskim integracijama Bosne i Hercegovine. Želimo da Bosna i Hercegovina postane stabilna, demokratska zemlja, članica EU-a, gdje ćemo imati stabilan balans između pojedinačnih ljudskih prava i kulturnih i drugih prava različitih naroda i nacionalnih manjina”, kazao je Lipavsky.
Ministri vanjskih poslova BiH i Češke osvrnuli su se i na uticaj Rusije u pojedinim evropskim državama poput Mađarske i Slovačke, te BiH. U tom kontekstu Konaković je kazao da je uticaj Rusije u BiH “značajan i zlokoban”.
“Nadam se da će ruske vlasti shvatiti da je glavni prioritet političke i vanjske politike BiH puno članstvo u Evropskoj uniji”, rekao je Konaković.
Lipavsky je kazao da je Češka suverena država i da vodi svoju vanjsku politiku u najboljem interesu svojih građana.
“Slovačka i Mađarska su članice Evropske unije i o tim pitanjima se razgovara na nivou Evropske unije i također na nivou NATO-a. Mi ne osjećamo pritisak zbog njihovih politika”, pojasnio je Lipavsky.
Na današnjoj konferenciji bilo je pitanja i o odluci Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine da suspenduje sporazum po kojem je Mađarska trebala obukom diplomata pomoći u procesu pristupanja Evropskoj uniji, a odluka je direktna posljedica stajališta koje je zauzela Vlada u Budimpešti osporavajući rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.
“Mislim da je to velika greška mađarskih vlasti. Naravno, potpuno je nelogično da naše diplomate, naše mlade ljude, educiraju oni, koji su spremni, uz sve neosporne činjenice, presude, slike i stradanja ljudi u Srebrenici, glasati protiv takve rezolucije”, naglasio je Konaković, dodajući da će BiH nastaviti graditi odnose i razgovarati o potencijalnoj saradnji na ekonomskom polju.