Schmidt je u Vijeću sigurnosti UN-a predstavio izvještaj o provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma i stanju u BiH za period od 16. oktobra do 15. aprila.     Foto: Reuters Archive

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda (VSUN) održalo je redovnu polugodišnju raspravu o situaciji u Bosni i Hercegovini, a prvi se prisutnima obratio visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, koji je u izvještaju o stanju u BiH poručio da je međunarodna podrška ključna za Bosnu i Hercegovinu da nastavi ka putu održivog mira.

Schmidt je u Vijeću sigurnosti UN-a predstavio izvještaj o provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma i stanju u BiH za period od 16. oktobra do 15. aprila.

“Međunarodna podrška je ključna za Bosnu i Hercegovinu da nastavi ka putu održivog mira i napretka i ne dođe u fazu nestabilnosti i ekonomskih problema. Država mora da se oslanja na efikasne institucije, demokratske principe djelovanja i da se oslanja na Ustav”, rekao je Schmidt.

Posebno je naglasio pozitivan napredak u smislu otvaranja pregovora za članstvo u Evropskoj uniji (EU).

“Želim čestitati na važnom koraku otvaranja pregovora sa EU. Odluka Evropskog vijeća je politički opravdana. Građani se plaše rata i žele da žive u miru i stabilnosti. Pozivam sve da se poduzmu potrebni koraci i zajednički djeluje na zajedničkom napretku“, kazao je.

Poručio je također da Bosna i Hercegovina mora ubrzati reforme i provesti Dejtonski mirovni sporazum.

"Ovo je dobra prilika da se korak po korak kreira pozitivna klima i da se i dalje jača na povjerenju i stabilnosti. Otvaranje pregovora sa EU je važan momenat koji je ipak pred rizikom zbog prijetnji iz Republike Srpske, ali i drugih koji potkopavaju nadležnosti BiH onako kako je predvidio Dejtonski sporazum”, rekao je Schmidt.

Istakao je da u BiH još uvijek postoji problem negiranja genocida u Srebrenici koji je međunarodno dokazana činjenica.

Poručio je da je period izvještavanja od 16. oktobra do 15. aprila obilježen napretkom Bosne i Hercegovine ka integraciji u EU, ali i nezapamćenim napadima na Mirovni sporazum.

Dodao je da vlasti bh. entiteta RS predvođene predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom "aktivno podrivaju državu BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum".

"Njihova prijetnja da paraliziraju državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka predstavlja prijetnju funkcionisanju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti. Njihova prijetnja da će jednostrano povući RS iz ustavnog, pravnog i institucionalnog okvira države, uključujući Oružane snage BiH i poreznog, pravosudnog i izbornog sistema države, prijetnja je u vidu uspostavljanja paralelnog okvira RS-a. Svi politički faktori moraju pokazati bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu. To poštovanje djelimično nedostaje,“ kazao je.

Schmidt je ukazao i na "nezapamćen pritisak na pravosudne institucije“.

"Osim promovisanja ukidanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, vladajuća koalicija RS-a podriva Ustavni sud BiH kao čuvara ustavnog i pravnog poretka BiH“, dodao je.

Naglasio je da su nastavljeni i izazovi instituciji i mandatu visokog predstavnika u BiH.

"Ovo uključuje zapaljivu retoriku, ali i radnje koje podrivaju poštovanje prema međunarodnoj instituciji visokog predstavnika i time njegovu sposobnost da obavlja mandat Općeg okvirnog sporazuma za mir. Predstavnici vladajuće koalicije RS-a otvoreno zloupotrebljavaju institucije Bosne i Hercegovine u ostvarivanju tog cilja. Konačni autoritet za tumačenje Dejtonskog sporazuma u potpunosti je povjerena Visokom predstavniku, a ne entitetu“, rekao je Schmidt.

"Ako se nastave, ove radnje bi mogle dovesti do de facto, ako ne i de jure, raspuštanja države Bosne i Hercegovine, što predsjednik RS-a Milorad Dodik konstantno zagovara. To bi bio scenarij s ozbiljnim posljedicama“, istakao je Schmidt.

Na kraju je ukazao na nazadovanje u naporima da se društvo suoči s prošlošću kao i na zabrinjavajući nivo etnonacionalnog revizionizma, negiranja genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanja ratnih zločinaca.

TRT Balkan / agencije