Neprihvatljivi su bilo kakvi scenariji secesije u Bosni i Hercegovini i to se ne može prihvatiti niti tolerirati, poručio je visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt.
U bh. glavnom gradu Sarajevu danas je završen dvodnevni sastanak direktora zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC).
Visoki predstavnik Schmidt u obraćanju javnosti rekao je da je na sastanku razgovarano i brojnim temama, uključujući i integritet i transparentnost izbornog procesa u skladu sa standardima Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE).
"Ovo je i dalje naš prioritet kao i prioritet Evropske unije (EU) i suštinska osnova za unapređenje demokratije i funkcionalnosti državnih institucija kao i za budžet i državnu imovinu koji su također bile teme kojih smo se dotakli. Birači moraju imati apsolutno pravo da vjeruju da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani", kazao je Schmidt.
Dodao je da su razgovarali i o drugim mjerama da bi se osigurala bolja transparentnost izbornog procesa i to se, kako je rekao, može osigurati za sljedeće izbore, Opće izbore, 2026. godine.
"Pozvali smo državne institucije, parlament Bosne i Hercegovine i Vijeće ministara da idu u tom pravcu i da to osiguraju", rekao je.
Istakao je da je Upravni odbor PIC-a dao snažnu podršku pitanju državne imovine.
"Imao sam dojam da neki ljudi samo čekaju da Visoki predstavnik nametne rješenje kada je u pitanju ova tema. Ja vas moram razočarati, mi i ja ne želimo nametati pravila nego pozivamo parlament da uz našu pomoć radi na donošenju državnog zakona kojim će se regulirati pitanje državne imovine", kazao je Schmidt.
Naglasio je da je razgovarano i o državnom budžetu jer, kako je kazao, "imam utisak da na državnom nivou postoji jedna politika da se iscrpljuju državne institucije".
Dodao je da su na sastanku razgovarali i o državnim institucijama kulture, podsjetivši da je ranije uputio nalog Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem, između ostalog, zahtijeva da u roku 60 dana donesu zakon koji će riješiti pravno i finansijsko pitanje sedam institucija kulture od državnog značaja - Zemaljskog muzeja BiH, Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, Historijskog muzeja BiH, Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Umjetničke galerije BiH, Kinoteke BiH i Biblioteke za slijepa i slabovidna lica BiH.
"Kada je ova tema u pitanju, moram ići u tom pravcu rješavanja pitanja ovih institucija jer se radi o identitetu Bosne i Hercegovine", rekao je.
Na sastanku je bilo riječi o slučaju BHRT - Radiotelevizije Bosne i Hercegovine kao i o nedostatku sredstava i uposlenika u Graničnoj policiji BiH.
"Potrebno je da Granična policija BiH ima dovoljan broj zaposlenika i to je pitanje koje se mora hitno rješavati. Mislim da njima trenutno nedostaje oko hiljadu policijskih službenika. Drago nam je čuti da je došlo do poboljšanja u pogledu Agencije za evropsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) i saradnje sa EU. Međutim, Frontex ne može biti zamjena za nedovoljan broj policijskih službenika", kazao je.
Istakao je da su dali preporuku da se ovim pitanjima mora baviti i država jer, kako je rekao, "ovo nije samo tema za entitete i druge institucije, nego i za državne institucije koje moraju osigurati odgovarajuće finansiranje za ove institucije".
Na sastanku je razgovarano i o evropskom putu Bosne i Hercegovine.
"Očekujemo od političkih aktera u Bosni i Hercegovini da se fokusiraju na dijalog i intenziviraju napore da dođu do rješenja, uključujući i poduzimanje koraka koji su dati u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine, ali da se fokusiraju i na agendu reformi u okviru Mehanizma za reformu i rast Zapadnog Balkana. To još uvijek nije urađeno i institucije BiH sa svoje strane moraju uraditi ono što se od njih očekuje", rekao je Schmidt.
Također, istakao je da su tokom sastanka jasno rekli da je teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine izuzetno važna tema.
"Neprihvatljivi su bilo kakvi scenariji secesije. Dakle, to se ne može prihvatiti niti tolerirati, jer se na taj način ugrožavaju i dovode u pitanje institucije Bosne i Hercegovine na štetu svih građana bez obzira gdje žive. Potrebno je učiniti još, a članice PIC-a i diplomatske misije su tokom sastanka još jednom ponovile da će pomoći da se nađu rješenja za pitanje kao što je i državna imovina", kazao je.
Schmidt je na kraju poručio da će nastaviti djelovati proaktivno kada je u pitanju državna imovina.
"Jer to je vrlo važno pitanje, pogotovo u kontekstu investicija, ali i u kontekstu vladavine prava koju moramo osigurati u ovoj zemlji. Put pred nama je prepun izazova ali ja sam optimista i vjerujem da Bosna i Hercegovina ima dobru šansu za evropske integracije", rekao je Schmidt.