Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH u drugom čitanju usvojen je većinom glasova kasno večeras na drugoj hitnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Ranije danas na prvoj hitnoj sjednici Predstavničkog doma PS BiH prihvaćeno je razmatranje prijedloga zakona po skraćenoj proceduri.
U drugom čitanju prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka usvojen je sa amandmanima Ustavnopravne komisije koji su utvrđeni na prijedlog tog zakonskog akta.
Također, u prijepodnevnim satima na hitnoj sjednici Predstavničkog doma PS BiH usvojen je prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH većinom glasova po hitnom postupku.
Radi se o zakonima koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku "EI", kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije.
Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka vrši se usklađivanje s Uredbom EU iz 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju ovih podataka te prihvatanju međunarodno priznatih standarda u ovoj oblasti.
Predloženi zakon predstavlja pomak u odnosu na trenutna rješenja, posebno u dijelu kojim se uređuje zaštita fizičkih lica u vezi s ličnim podacima koje obrađuju nadležna tijela u svrhe istraga, otkrivanja krivičnih djela, gonjenja učinitelja krivičnih djela, izvršenja krivičnih sankcija, uključujući i zaštitu od prijetnji javnoj sigurnosti i njihovo sprečavanje. Odredbama ovoga zakona unaprijeđena su pravila za prijenos ličnih podataka u druge zemlje ili međunarodne organizacije.
Usvajanje ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo civilnih poslova, a pripremila Interresorna radna grupa Vijeća ministara BiH formirana u novembru 2023. godine, stvaraju se preduvjeti za stupanje na snagu Sporazuma o saradnji Bosne i Hercegovine s Eurojustom, Agencijom EU za pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima, koji je potpisan krajem oktobra 2024.
Usvojen je zaključak prema kojem se prijedlog zakona o graničnoj kontroli dostavlja na razmatranje Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH po hitnom postupku.