Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) i Ujedinjene nacije (UN) u Bosni i Hercegovini obilježili su 30 godina partnerstva u ovoj državi. Kroz međusobnu saradnju, UN i OSCE pružaju podršku Bosni i Hercegovini i njenom napretku još od vremena sukoba ka stabilnijoj, sigurnijoj i prosperitetnijoj državi za sve građane.
Formalna saradnja uspostavljena je u proljeće 1993. godine te se nastavila nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma i uspostave Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, 1995. godine. Prva područja saradnje obuhvatala su pružanje podrške povratku i reintegraciji izbjeglica i interno raseljenih osoba, povratu imovine, obrazovnoj reformi, jačanju lokalne uprave, kontroli oružja, procesuiranju ratnih zločina te pružanje podrške tranzicijskoj pravdi i reformi pravosuđa.
“Veoma cijenimo saradnju koju imamo s predstavnicima Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovina proteklih 30 godina. Obje naše organizacije i dalje odlučno podržavaju osnovna prava i slobode, snažnu vladavinu prava, odgovorno upravljanje te rad aktera i zajednica posvećenih izgradnji i održavanju mira“, istakao je ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
Posljednjih godina Ujedinjene nacije i OSCE povećali su svoje napore i podršku usmjerenu na jačanje međusobnog povjerenja, razumijevanja i digniteta širom države kroz tijesnu saradnju s organizacijama civilnog društva, učenicima, ratnim veteranima, vjerskim zajednicama, kulturnim institucijama, ženama i omladinom te sa lokalnim “šampionima mira“.
UN i OSCE takođe sarađuju i s općinskim i gradskim upravama, podržavajući međuopćinsku i međuentitetsku saradnju.
“Uprkos kontinuiranoj zapaljivoj retorici i retorici podjele na najvišem nivou vodstva, svjedoci smo snažne želje izražene širom Bosne i Hercegovine za napredovanjem ove države ka budućnosti koja je zasnovana na zajedničkim težnjama i poštovanju raznolikosti. Vidimo kako narod i lideri sarađuju na polju biznisa i ekonomije, kulture i umjetnosti, nauke i tehnologije, zaštite okoliša te na polju sporta i turizma. Želimo skrenuti više pažnje i povećati podršku ovim pozitivnim aktivnostima i šampionima u zajednicama“, izjavila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini.
U okviru ovih aktivnosti, UN i OSCE su, zajedno s Vijećem Evrope i Evropskom unijom, pokrenuli inicijativu “Možemo Bolje: Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama Bosne i Hercegovine“ u septembru 2022. godine.
Projektom se pruža podrška lokalnim upravama, civilnom društvu i ostalim akterima u ponovnoj izgradnji povjerenja, razumijevanja i konstruktivnog dijaloga sa zajednicama i među zajednicama, istovremeno stavljajući naglasak na pozitivne priče iz čitave Bosne i Hercegovine.
“Velik je interes za ovaj novi projekat u čitavoj državi. Saradnja na terenu između članova osoblja UN-a i OSCE-a koji rade u našim terenskim uredima od ogromnog je značaja za identificiranje partnera za rad i osmišljavanje projekata koji će ujedno imati brz učinak i dugotrajne rezultate“, rekao je ambasador Aggeler.
“Ujedinjene nacije i OSCE potpuno su spremni i dalje sarađivati sa svima u Bosni i Hercegovini koji žele promovirati prosperitetniju, inkluzivniju, pravičniju i održivu državu u kojoj ljudi žele ostati ili se žele vratiti u nju, radije nego je napustiti“, poručila je rezidentna koordinatorica UN-a Macdonald.