U saopćenju OSA-e ističe se kako je u proteklom periodu u Bosni i Hercegovini i regiji registrovan veliki broj cyber ili kibernetičkih incidenata.
Stoga pozivaju sve institucije i privatni sektor u zemlji da provedu sigurnosnu procjenu svojih sistema i poduzmu nužne mjere i procedure preventivne zaštite.
“Savjetujemo svim pojedincima i organizacijama da izvrše sigurnosnu procjenu informacijsko-komunikacijskih sistema i primijene mjere sigurnosti što je brže moguće kako bi proaktivno spriječili eventualne pokušaje ‘cyber’ napada u Bosni i Hercegovini”, navodi se u saopćenju.
Iz obavještajne agencije BiH navode kako su u svakodnevnom kontaktu s domaćim i međunarodnim partnerima s ciljem zaštite građana i institucija od malicioznih utjecaja i prijetnji koje su intenzivirane u posljednje vrijeme.
“OSA prati sve pokušaje nezakonitih radnji u ‘cyber’ prostoru u cilju otkrivanju počinitelja i motiva”, navodi se u saopćenju.
Kibernetički napadi najveća prijetnja kompanijama
Kibernetički napadi najveća su prijetnja poslovanju kompanija širom svijeta, veća od prirodnih katastrofa i pandemije COVID-a 19, pokazalo je istraživanje korporativnog osiguravatelja AGCS-a objavljeno u januaru ove godine.
Hakiranje je zauzelo prvo mjesto na ljestvici prijetnji, prema barometru rizika koji izrađuje Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS). Čak ni vrlo dobre IT sigurnosne mjere ne štite u potpunosti od hakerskih napada, utvrdio je AGCS.
“Kompanije ulažu puno novca u razvoj IT sigurnosti, ali još uvijek otkrivamo da napadači mogu zaobići zaštitu i s vremena na vrijeme nanijeti ogromnu štetu”, rekao je Jens Krickhahn, menadžer AGCS-a.
Na drugom, trećem i četvrtom mjestu ljestvice prijetnji našli su se prekidi u poslovanju, prirodne katastrofe i pandemija COVID-a 19.
Šteta u desetinama milijardi dolara
AGCS je prošle jeseni anketirao 2.650 stručnjaka iz 89 zemalja, uključujući više od 1.200 čelnika velikih kompanija s godišnjim prometom većim od 400 miliona dolara. U istraživanju su učestvovali i Allianzovi stručnjaci.
Rezultati istraživanja podudaraju se sa zaključcima drugih analiza o kibernetičkom kriminalu.
Tako američka kompanija Cybersecurity Ventures, koju često citiraju u IT industriji, procjenjuje da su štete uzrokovane kibernetičkim napadima u prošloj godini dosegle 6.000 milijardi dolara.
Do 2025. godine šteta bi mogla porasti na 10.500 milijardi dolara kada se uključe krađa i uništavanje podataka, finansijski kriminal, izgubljena produktivnost, krađa intelektualnog vlasništva i druga kaznena djela i troškovi sanacije štete.
3 sep. 2022
Obavještajna agencija BiH upozorava na opasnost od kibernetičkih napada
Obavještajno-sigurnosna agencija Bosne i Hercegovine (OSA) upozorila je na opasnost od kibernetičkih napada na informatičke sisteme u zemlji i pozvala je sve državne institucije, ali i privatne kompanije da odmah poduzmu sve potrebne mjere zaštite.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Na današnji dan prije 28 godina potpisan Dejtonski mirovni sporazum
Dejtonski mirovni sporazum potpisali su predstavnici tri strane u BiH i predsjednici BiH Alija Izetbegović, Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman uz prisustvo svjetskih sila, prije tačno 28 godina, 14. decembra u pariskoj palači Elysee.
Sve više građevinara iz Bangladeša: I BiH počela da uvozi radnu snagu
Situacija je takva da naša radna snaga ide za boljim uvjetima prema zapadu, a mi kao privrednici moramo tražiti rješenje. I naši su preci nekada, kao i oni, išli trbuhom za kruhom, kaže Suljan Memić, direktor građevinske firme "Memić gradnja".
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Šta biste još željeli znati?
Popularno