U saopćenju OSA-e ističe se kako je u proteklom periodu u Bosni i Hercegovini i regiji registrovan veliki broj cyber ili kibernetičkih incidenata.
Stoga pozivaju sve institucije i privatni sektor u zemlji da provedu sigurnosnu procjenu svojih sistema i poduzmu nužne mjere i procedure preventivne zaštite.
“Savjetujemo svim pojedincima i organizacijama da izvrše sigurnosnu procjenu informacijsko-komunikacijskih sistema i primijene mjere sigurnosti što je brže moguće kako bi proaktivno spriječili eventualne pokušaje ‘cyber’ napada u Bosni i Hercegovini”, navodi se u saopćenju.
Iz obavještajne agencije BiH navode kako su u svakodnevnom kontaktu s domaćim i međunarodnim partnerima s ciljem zaštite građana i institucija od malicioznih utjecaja i prijetnji koje su intenzivirane u posljednje vrijeme.
“OSA prati sve pokušaje nezakonitih radnji u ‘cyber’ prostoru u cilju otkrivanju počinitelja i motiva”, navodi se u saopćenju.
Kibernetički napadi najveća prijetnja kompanijama
Kibernetički napadi najveća su prijetnja poslovanju kompanija širom svijeta, veća od prirodnih katastrofa i pandemije COVID-a 19, pokazalo je istraživanje korporativnog osiguravatelja AGCS-a objavljeno u januaru ove godine.
Hakiranje je zauzelo prvo mjesto na ljestvici prijetnji, prema barometru rizika koji izrađuje Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS). Čak ni vrlo dobre IT sigurnosne mjere ne štite u potpunosti od hakerskih napada, utvrdio je AGCS.
“Kompanije ulažu puno novca u razvoj IT sigurnosti, ali još uvijek otkrivamo da napadači mogu zaobići zaštitu i s vremena na vrijeme nanijeti ogromnu štetu”, rekao je Jens Krickhahn, menadžer AGCS-a.
Na drugom, trećem i četvrtom mjestu ljestvice prijetnji našli su se prekidi u poslovanju, prirodne katastrofe i pandemija COVID-a 19.
Šteta u desetinama milijardi dolara
AGCS je prošle jeseni anketirao 2.650 stručnjaka iz 89 zemalja, uključujući više od 1.200 čelnika velikih kompanija s godišnjim prometom većim od 400 miliona dolara. U istraživanju su učestvovali i Allianzovi stručnjaci.
Rezultati istraživanja podudaraju se sa zaključcima drugih analiza o kibernetičkom kriminalu.
Tako američka kompanija Cybersecurity Ventures, koju često citiraju u IT industriji, procjenjuje da su štete uzrokovane kibernetičkim napadima u prošloj godini dosegle 6.000 milijardi dolara.
Do 2025. godine šteta bi mogla porasti na 10.500 milijardi dolara kada se uključe krađa i uništavanje podataka, finansijski kriminal, izgubljena produktivnost, krađa intelektualnog vlasništva i druga kaznena djela i troškovi sanacije štete.
3 sep. 2022
Obavještajna agencija BiH upozorava na opasnost od kibernetičkih napada
Obavještajno-sigurnosna agencija Bosne i Hercegovine (OSA) upozorila je na opasnost od kibernetičkih napada na informatičke sisteme u zemlji i pozvala je sve državne institucije, ali i privatne kompanije da odmah poduzmu sve potrebne mjere zaštite.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Tužilaštvo traži pritvor za sve uhićene zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu
Visoko javno tužilaštvo je nakon saslušanja 12 uhićenih zbog pada nadstrešnice na željezničkom kolodvoru pri čemu je poginulo 15 osoba, predložilo pritvor za sve njih, među kojima je i bivši ministar graditeljstva Goran Vesić.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.