Prema istraživanjima, žene u Bosni i Hercegovini mimo svojih profesionalnih obaveza u prosjeku sedam sati odvoje na obaveze koje se odnose na kućanske poslove, brigu o djeci, brigu o starim iznemoglim osobama i brigu o djeci sa invaliditetom, a neophodno je ne očekivati samo od žene da nosi sve ove poslove sama, poručeno je danas u Sarajevu sa događaja povodom 29. oktobra, Međunarodnog dana brige i podrške.
UN Women BiH, u saradnji s Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, organizirao je niz događaja koji će istaknuti značajne prekretnice u naporima BiH da poboljša usluge brige, posebno za osobe s invaliditetom, i podrške zakonodavnim promjenama usmjerenim na jačanje sistema socijalne zaštite, javlja Anadolu.
Tim povodom je danas u Sarajevu potpisan Memorandum o razumijevanju između UN Women i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, a potpisali su ga federalni resorni ministar Adnan Delić i predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop.
“Unazad godinu dana provodimo određene aktivnosti kako bi podigli svijest o neplaćenim poslovima žene koje po svim evo istraživanjima u Bosni i Hercegovini rade sedam sati mimo svojih profesionalnih obaveza. To su poslovi koji se odnose na kućanske poslove, brigu o djeci, brigu o starim iznemoglim osobama i brigu o djeci sa invaliditetom”, rekao je ministar Delić u izjavi predstavnicima medija nakon potpisivanja memoranduma.
Naglasio je kako je sad pred njima da se ovaj posao uvrsti u zakonsku legislativu na nivou Federacije Bosne i Hercegovine.
“Da sve strateške dokumente koje donosimo u narednom periodu uskladimo sa onim što su preporuke ekonomije brige i da evo na osnovu istraživanja koje radi UN Women u saradnji sa Švedskom ambasadom pokušamo zajedno implementirati, a sve kako bi postigli tu rodnu ravnopravnost, posebno kad su poslovi za koje mi u društvu smatramo da su ženski poslovi pokušali balansirati, da ih i muškarci rade, da se ne očekuje samo od žene da nosi sve ove poslove sama. Mi već provodimo neke projekte koji su usmjereni ka ovoj temi i evo nadam se da će ih u narodnom periodu biti što više, ali je važno da posebno muškarci počnu da mijenjaju svijest i mijenjaju narative kada su u pitanju neplaćeni poslovi žena kod kuće”, pojasnio je Delić.
Predstavnica UN Women u BiH Bishop naglasila je kako ovo vrlo važan dan za BiH, između ostalog što je jedna od 40 zemalja u svijetu gdje se ovaj dan danas obilježava.
“Današnji povod nije ni obilježavanje i proslava ovog dana, mislim da ono što je zapravo najvažnije danas je da su ranije preuzete obaveze sada pretočene i u konkretna dijela. Tu ne mogu da ne prepoznam napore koje je uložilo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, sa ministrom Delićem na čelu, koji je tačno prije godinu dana u okviru kampanje generacijske jednakosti preuzeo obaveze koje se evo sada konkretizuju u smislu brige i podrške u Bosni i Hercegovini”, kazala je Bishop.
Osvrnula se i na danas potpisani memorandum.
“Danas kroz potpisivanje ovog memoranduma razumijevanju zapravo redamo aktivnosti u tri ključne oblasti. Prva od ovih oblasti su izmjene i dopune zakona o socijalnim uslugama koji bi na taj način trebalo zapravo da uvrsti prakse i odgovarajuća prava. Druga oblast bi bilo mapiranje prava i usluga bi bila mapiranje zapravo će se dat pristup odgovarajućim informacijama prije svega za osobe sa invaliditetom, odnosno lica koja brinu za osobe sa invaliditetom. Ovako nešto je već prethodno urađeno u Kantonu Sarajevo, a sada će ovo biti realizirano na području cijele Federacije Bosni i Hercegovine. I treća oblast je jedan novi model koji se uvodi mačice koji bi zapravo trebao da smanji, prepozna i zapravo redistribuira onaj rad i brigu koja se pruža starijim licima. Riječ je o transformativnim aktivnostima u sve tri ove oblasti", kazala je.
Zahvalila je partnerima iz Federalnog ministarstva rade socijalne politike kao i partnerima iz ambasade Švedske bez čije velikodušne podrške ništa od ovih aktivnosti ne bi bilo moglo realizirano.
Osim memoranduma, danas će biti upriličeno i predstavljanje prve Mape prava i usluga za osobe s invaliditetom u BiH, i predstavljanje Nacrta zakona o socijalnim uslugama u kontekstu učešća Federalnog ministarstva u Globalnoj alijansi za brigu.
Događaj se organizuje u okviru programa “Provođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)”, finansiranog od Švedske kroz implementaciju UNDP-a u partnerstvu sa UNICEF i UN Women uredima u BiH, u okviru sveukupne podrške pružene od Ujedinjenih nacija vlastima u Bosni i Hercegovini.