Nakon prigodnih obraćanja, prisutni su mogli pogledati izložbu slika likovnih umjetnika koji su učestvovali na Međunarodnim likovnim susretima koje povodom sjećanja na genocid u Srebrenici organizuje Bošnjačko nacionalno vijeće, pod vodstvom akademika prof. dr. Fehima Huskovića.           Foto: AA

U organizaciji Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Skoplju organiziran je tradicionalni Marš mira povodom obilježavanja 29. godišnjice od genocida u Srebrenici.

Maršu su prisustvovale brojne ličnosti iz društveno-političkog života, među kojima poslanici u makedonskoj Skupštini, ambasador Turkiye u Skoplju Fatih Ulusoy, predstavnici civilnog društva i brojni građani.

Komemorativni marš koji je okupio stotine građana razne etničke i vjerske pripadnosti počeo je od spomenika posvjećenog žrtvama genocida u Srebrenici koji se nalazi u parku u općini Čair, a završio je na glavnom gradskom trgu „Makedonija“, gdje je održan prigodan kulturno-informativni program.

„Učesnica sam ovog Marša mira kako bih pokazala da osuđujem genocid u Srebrenici i da pružim podršku porodicama žrtava genocida, da ih se sjetimo… Moja je poruka mladima da na različne načine pokušamo probuditi svijest za mir i jednakost među svim narodima, ali genocid u Srebrenici nikako ne smije biti zaboravljen“, rekla je u izjavi za TRT Balkan mlada Elma Trubljanin iz Skoplja, koja je bila jedna od mlađih učesnica Marša mira.

„Važno je da ovim maršom pošaljemo poruku mira i da pokažemo da se Skoplje sjeća žrtava genocida u Srebrenici“, istakla je u izjavi za TRT Balkan Amina Fakić, jedna od brojih učesnica Marša mira u Skoplju.

U ime organizatora prisutnima se obrtio predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) u Skoplju Dževad Hot, koji je kazao da BNV godinama unazad obilježava 11 juli - Međunarodni dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

„Ove godine, najveća međunarodna adresa, Generalna skupština Ujedinjenih nacija, sa usvajanjem Rezolucije djelumno je ublažila bol srebreničkih porodica. Naša država Sjeverna Makedonija se pridružila podršci Rezoluciji za genocid u Srebrenici na način da je postala kosponzor te rezolucije i to zaista treba pozdraviti“, kazao je Hot.

Skupu je prisustvovao i Mensur Bektić, idejni tvorac Cvijeta Srebrenice. U svom izlaganju na skupu Bektić je podsjetio na važnost obilježavanja 11 jula kao Međunarodnog dana na sjećanje žrtava genocida u Srebrenici, te je objasnio simboliku Cvijeta Srebenice.

Nakon prigodnih obraćanja, prisutni su mogli pogledati izložbu slika likovnih umjetnika koji su učestvovali na Međunarodnim likovnim susretima koje povodom sjećanja na genocid u Srebrenici organizuje Bošnjačko nacionalno vijeće, pod vodstvom akademika prof. dr. Fehima Huskovića.

Ove godine na Međunarodne likovne susrete koji su se održali od 6 do 11 jula u Skoplju prisustvovalo je 17 umjetnika iz zemalja regions ali i šire, među kojima iz Sjeverne Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Bugarske, Turkiye, kao i iz Sjedinjenih Američkih Država. Povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici, predsjednik Skupštine Afrim Gaši organizira komemorativnu sjednicu na kojoj učestvuju poslanici i predstavnici bošnjačkih nevladinih organizacija.

U februaru 2010. godine, makedonska Skupština je usvojila Deklaraciju za podršku Rezolucije Evropskog parlamenta o genocidu u Srebrenici, a Bošnjaci u ovoj zemlji godinama unazad različnim kulturno-informativnim događajima prisjećaju se genocida u Srebrenici i ističu da se radi o najvećem zločinu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

TRT Balkan