Cilj Republike Turkiye, koja je i sama djelimično balkanska zemlja, jeste stabilnost Balkana, jer je to više stabilnosti i za samu Turkiye. Kao snažna članica međunarodne zajednice, Turkiye ima odgovornost da pomaže stabilnost, mir i saradnju, poručio je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović.
Uoči posjete predsjednika Republike Turkiye Recepa Tayyipa Erdogana Bosni i Hercegovini, koja je najavljena za utorak, 6. septembra, Džaferović je za AA govorio o odnosima dvije zemlje, Sporazumu o slobodnoj trgovini sa Turkiye, kao i ulozi Turkiye u očuvanju mira i stabilnosti na Balkanu.
Govoreći o očekivanjima da se posjeta Erdogana može iskoristiti za unapređenje ekonomske saradnje Turkiye sa Bosnom i Hercegovinom, Džaferović je podsjetio da su u protekle četiri godine držali političke odnose sa Republikom Turkiye na najvišem nivou.
Stabilizirajući efekat Erdoganove posjete
"Pokazao je to intenzitet posjeta i susreta Predsjedništva i mojih lično sa predsjednikom Erdoganom. Svaki put u fokusu je bila i ekonomska saradnja. Velike turske firme poput Šišedžama ili Natron Hayata su među najozbiljnijim u BiH. U ovom mandatu smo zaključili Sporazum o slobodnoj trgovini sa Turkiye, po kojem je privrednicma iz Bosne i Hercegovine dat status kakav nemaju privrednici nijedne druge zemlje na svijetu. Cilj je podići razmjenu na milijardu dolara, a onda još više. Turkiye je voljna da ekonomski sarađuje s nama, mi imamo interes, trebamo to koristiti", rekao je Džaferović.
Smatra da svaka posjeta Erdogana Bosni i Hercegovini, kao i regionu, ima smirujući, stabilizirajući efekat.
"Predsjednik Erdogan snažno podržava Dejtonski sporazum, po kojem susjedne države imaju obavezu da poštuju političku nezavisnost BiH. Bosna i Hercegovina želi regionalnu saradnju, na principima međusobnog uvažavanja. Turkiye dobro poznaje ovaj region i njen doprinos je uvijek konstruktivan, bilo da se radi o njenoj podršci našem EU i NATO putu, ili podršci zaštite države u Vijeću za implementaciju mira u BiH, gdje Turkiye predstavlja OIC", istakao je Džaferović.
Naglasio je da će tokom posjete Erdogana Bosni i Hercegovini u fokusu biti teme poput stabilnosti, ekonomije i saradnje.
Izbalansirana i konstruktivna uloga
"Međunarodni odnosi su izuzetno turbulentni. Rat u Ukrajini je donio ogromne izazove. Sa sporazumom o izvozu žita iz ukrajinskih luka, kao i sa medijacijom u ukupnim mirovnim pregovorima, Turkiye je pokazala svoju važnost za ukupni međunarodni mir i sigurnost. Republika Turkiye posvećuje znatnu pažnju regionu i posebnu pažnju Bosni i Hercegovini. Za razliku od nekih drugih utjecaja, Turkiye ima izbalansiranu i konstruktivnu ulogu. Cilj Turkiye, koja je i sama djelimično balkanska zemlja, jeste stabilnost Balkana, jer je to više stabilnosti i za samu Turkiye. Također, kao snažna članica međunarodne zajednice Turkiye ima odgovornost da pomaže stabilnost, mir i saradnju", poručio je Džaferović.
Govorio je i o odnosima Turkiye i BiH, koji su, kako je kazao, jako dobri, ali i o oblastima u kojima vidi šansu za dodatni napredak.
"Kada imate historijske, kulturne i međuljudske odnose kakve imaju Bosna i Hercegovina i Turkiye, onda se polje saradnje ne može ograničiti na samo neka specifična područja. Postoje države sa kojima BiH ima saradnju samo u određenim područjima. Saradnja BiH sa Turkiye se može i treba ostvariti na svim poljima, od politike, preko ekonomije i odbrane, do sporta i kulture. Ogroman je prostor na području obrazovanja i zdravstva. Turkiye je jedan od glavnih partnera BiH na obnovi i restauraciji naše kulturne baštine, kao temelja našeg identiteta. Jednostavno, kada imate veze kakve mi imamo, onda je svako polje šansa", dodao je Džaferović.
4 sep. 2022
Džaferović uoči Erdoganove posjete: Turkiye ima volju da ekonomski sarađuje
Turkiye dobro poznaje ovaj region i njen doprinos je uvijek konstruktivan, bilo da se radi o njenoj podršci našem EU i NATO putu, ili podršci zaštite države u Vijeću za implementaciju mira u BiH, gdje Turkiye predstavlja OIC, izjavio je Džaferović.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Srbija: Okupljanja u više gradova u znak sećanja na žrtve iz Novog Sada
Grupe građana su se na poziv opozicije i nekih građanskih inicijativa okupile u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima da bi na 15 minuta zastali i odali počast stradalima, ali je zbog blokade saobraćaja došlo do više incidenata.
Zaustavimo femicid: U BiH u posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena
Sesijom o femicidu “Ujedinjeni poziv na akciju” u Sarajevu je počela kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” pod sloganom "Isključimo nasilje zajedno“ i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora, kampanju provodi UN Women BiH.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.