Mislim da mi nećemo s njima, ali eto oni su pokušali da nešto da naprave, izjavio je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, o današnjoj odluci Trojke.
Na konferenciji za novinare u Banjaluci, Dodik koji je i predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) je rekao da je vidio da Trojka neće SNSD-om i dodao „nećemo o tome ništa danas, zovite me sutra“.
Predsjednici SDP-a, Naroda i pravde i Naše stranke koje čine dio vladajuće koalicije na nivou institucija Bosne i Hercegovine zatražit će od svojih stranačkih organa raskid koalicionog dogovora sa SNSD-om.
Ovaj zaključak je donesen na današnjoj sjednici lidera i državnih zastupnika Trojke u Parlamentarnoj skupštini BiH na kojem je razmatrana strategija SDP-a, NiP-a i NS-a za očuvanje mira i evropskog puta BiH.
"Postignuta je potpuna saglasnost o potrebi da se čvrsto suprotstavi nasrtajima na Ustav Bosne i Hercegovine, akterima čije aktivnosti predstavljaju sigurnosni izazov i opasnost po mir u Bosni i Hercegovini te blokiraju funkcionisanje institucija i proces pridruživanja BiH Evropskoj uniji", navedeno je u zaključcima lidera Trojke.
S tim u vezi navode kako je konstatovano da SNSD na čelu s Miloradom Dodikom neustavnim djelovanjem narušava mir i sigurnost Bosne i Hercegovine i regiona. Pored toga, konstatovano je da je pokušajima blokade evropskog puta od predstavnika SNSD-a prekršen koalicioni dogovor koji prevashodno podrazumijeva usvajanje evropskih zakona i niza odluka Vijeća ministara BiH koji osiguravaju krupan iskorak na evropskom putu, a u interesu svih građana naše države.
Na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zastupnici SNSD-a ostali su suzdržani kod glasanja prijedloga zakona o graničnoj kontroli koji je jedan od dva evropska zakona i jedan od uslova za otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja za punopravno članstvo BiH u Evropskoj uniji.
To je bila "kap koja je prelila čašu" i opredijelila predsjednike SDP-a, NiP-a i NS-a za pokretanje procedure raskida koalicionog dogovora s SNSD-om. Jer, zakon je usvojen prvenstveno uz pomoć glasova opozicije, odnosno SDA, SDS-a i PDP-a.
Zbog protivljenja SNSD-a bit će teško osigurati većinu za prolaz prijedloga zakona o graničnoj kontroli u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH po hitnom postupku.
Inače, vladajuća koalicija na nivou Bosne i Hercegovine je već ozbiljno uzdrmana s obzirom da su pokrenute inicijative za smjenu ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića koji je u pritvoru, kao i ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića.
Također, pokrenuta je i inicijativa za smjenu kadrova SNSD-a u kolegijima Predstavničkog i Doma naroda PS BiH.
Takva situacija mogla bi u narednom periodu prouzročiti blokade rada održavanja sjednica Vijeća ministara BiH, Parlamentarne skupštine BiH, uprkos činjenici da institucije BiH i dalje nemaju budžeta institucija Bosne i Hercegovine za 2025. godinu.