Uredba CBK-a o evru kao jedinoj valuti u platnom sistemu Kosova stupila je na snagu 1. februara ove godine.       Foto: X/Miroslav Lajčak

Ni nova runda dijaloga glavnih pregovarača Prištine i Beograda Besnika Bislimija i Petra Petkovića u ponedeljak u Briselu nije donela rešenje pitanja upotrebe srbijanskog dinara na Kosovu.

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak, na čiji se poziv održavaju sastanci, saopštio je da su “glavni pregovarači Kosova i Srbije izneli predloge o daljem putu za ljude na koje utiče uredba Centralne banke Kosova o gotovinskom poslovanju’.

“Naše duge diskusije su pomogle da se razjasne važni detalji. Sledeće nedelje smo se dogovorili da se ponovo sastanemo sa ambicijom da pronađemo rešenje”, naveo je Lajčak na platform X.

Iz Vlade Kosova je saopšteno da je kosovska strana na današnjim sastancima iznela svoje predloge i ideje i argumentovala ih.

“Naši predlozi su u skladu sa uredbom CBK-a, za koju ponavljamo da se o njenom sadržaju ne raspravlja”, navedeno je u saopštenju.

Takođe je navedeno da je posrednik u procesu istakao da predlozi stranaka još nisu usaglašeni i da je izneta potreba za potencijalnim narednim sastankom za sledeću nedelju.

Sastanak glavnih pregovarača je održan i prošlog utorka, nakon kojeg je specijalni izaslanik Lajčak saopštio da se razgovori nastavljaju 25. marta, dok su obe strane imale rok do 22. marta da predaju svoje predloge za rešenje pitanja upotrebe srbijanskog dinara na Kosovu.

Uredba CBK-a o evru kao jedinoj valuti u platnom sistemu Kosova stupila je na snagu 1. februara ove godine.

Premijer Kosova Albin Kurti je odbio zahtev međunarodnih saveznika, Sjednjenih Amerićkih Država i Evropske unije, da se uredba suspenduje dok se ne pronađe alternativno rešenje za uplate plata, penzija, socijalnih davanja i drugih primanja koje Beograd od 1999. godine kosovskim Srbima uplaćuje u dinarima.

TRT Balkan / agencije