Delegacije svih nivoa vlasti danas su učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na Šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu, povodom 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, odale počast šehidima i prvom predsjedniku RBiH Aliji Izetbegoviću.
U ime članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića i Denisa Bećirovića cvijeće su položili savjetnici. Cvijeće na mezarju položili su također i drugi predstavnici općinskih, kantonalnih i federalnih vlasti, kao i predstavnici boračkih organizacija.
Položeno cvijeće na Spomen-obilježju Vječna vatra i Spomeniku ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva
Brojne delegacije položile su cvijeće i vijence na Spomen-obilježju Vječna vatra, u Sarajevu, povodom 1. marta - Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Nakon toga odata je počast i položeno cvijeće na Spomeniku ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.-1995.
Cvijeće na spomen obilježjima u ime članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića i Denisa Bećirovića položili su savjetnici, a cvijeće su položili i predstavnici opštinskih, kantonalnih i federalnih vlasti.
Na prigodne načine Dan nezavisnosti obilježava se u gradovima širom Bosne i Hercegovine, kao i u bh. dijaspori.
Građani Bosne i Hercegovine odabrali su put nezavisnosti na referendumu održanom 29. februara i 1. marta 1992. godine. Od 64 posto građana s pravom glasa koji su se odazvali glasanju, na pitanje da li su za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana i naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive, 99,44 posto glasalo je "za".
Referendum je održan po preporuci Arbitražne komisije Međunarodne konferencije o Jugoslaviji (Badinterove komisije), u završnoj fazi raspada bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ). Na njemu, bosanskohercegovački građani velikom većinom izjasnili su se za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana i naroda u kojoj će uživati sva prava i slobode, bez bilo kakve diskriminacije.
Nezavisnost su podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum usljed SDS-ovog poziva da ne glasaju na referendumu.
Rezultati referenduma prihvaćeni su 6. marta iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Referendum je bio svojevrsna prekretnica za Bosnu i Hercegovinu, ali i uvod u krvavi rat koji je okončan 1995. godine potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Vlasti bh. entiteta Republike Srpske osporavaju ovaj dan, te se on zbog toga obilježava samo u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine.