Dodao je da je ovo prvi korak, ali da ostaje i pitanje pronalaska adekvatne lokacije i zgrade u koju se Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH treba smjestiti.    Foto: FENA

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio je odluku kojom je riješio problem finansiranja i funkcioniranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH (NUBBiH), kao i još šest institucija kulture od posebnog značaja za državu.

Schmidt se obratio ispred zgrade NUBBiH i saopćio je svoju odluku o ovoj instituciji koja već mjesecima nema upravljačku strukturu, odnosno nema direktora, ni upravni ni nadzorni odbor, zbog čega nije u mogućnosti pružati usluge.

Također, ni izdavanje knjiga i časopisa u Federaciji BiH nije moguće provoditi zbog blokiranog rada krovne nacionalne biblioteke u Bosni i Hercegovini. Vlasti u BiH godinama nisu preuzele osnivačka prava i obavezu da je budžetski finansiraju.

Schmidt je saopćio da će ovom odlukom biti onemogućene blokade i prestanak funkcioniranja i drugih kulturnih institucija od državnog značaja, kao što su Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica, Kinoteka BiH i Umjetnička galerija BiH.

“Ovih sedam institucija su kulturni i identitetski stubovi Bosne i Hercegovine. Oni čuvaju bogatu i raznoliku historiju ove zemlje. Osiguravajući da buduće generacije razumiju i svoje zajedničko naslijeđe. U zemlji koja ima složenu prošlost, ove ustanove doprinose i pomirenju, kao i međusobnom razumijevanju svih njenih naroda. Da budemo jasni, namjera mi nije da isključim bilo koga, već da uključim sve. Pozivam sve da daju svoj doprinos u ovom kontekstu“, kazao je Schmidt.

Ističući kako je država BiH osnivač i vlasnik ovih sedam ustanova kulture, Schmidt je kazao da je država kao takva dužna izvršavati svoje nadležnosti, uključujući i imenovanje rukovodilaca i finansiranja institucija.

Podsjetivši da je ovih sedam institucija na ivici kolapsa, Schmid je kazao da bh. vlasti nisu godinama ispunjavale svoje obaveze. Uposlenicima se zahvalio na strpljenju i činjenici da su protekli period radili bez naknada.

Naglasio je da NUBBiH predstavlja riznicu bh. kulture, visoki predstavnik Schmidt je kazao da svi trebaju osjećati odgovornost prema toj ustanovi i štititi je kao simbol tradicije i simbol zajedničke budućnosti.

“Kako bi onemogućio daljnju blokadu rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, te spriječio da se slična situacija ponovi u svih sedam ustanova kulture od značaja za BiH, danas sam donio nalog kojim se podržava rad NUBBiH i drugih ustanova kulture. Nalog se odnosi na ovlasti za obavljanje konkretnih poslova NUBBiH i isti plan za ostalih šest ustanova ako se suoče sa sličnim problemom“, kazao je Schmidt.

Pojasnio je da nalogom daje rok od 60 dana Vijeću ministara BiH da Parlamentarnoj skupštini BiH predloži nacrt zakona kojim bi se uredilo pitanje rukovođenja i finansiranja ustanova kulture od značaja za BiH.

Zahvalivši Kantonu Sarajevo i entitetskoj Vladi Federacije BiH na dosadašnjoj podršci ovim ustanovama, Schmidt je kazao da su to ipak državne ustanove i da se država mora brinuti o očuvanju naslijeđa.

Dodao je da je ovo prvi korak, ali da ostaje i pitanje pronalaska adekvatne lokacije i zgrade u koju se Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH treba smjestiti. Schmidt smatra da bi to svakako trebalo biti u Sarajevu kao glavnom gradu BiH.

TRT Balkan / agencije