Istaknuto je i da je asistencija pružena za 4.282 migranta.              Foto: AA

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u utorak je u Banjaluci organizovala okrugli stol na kojem su prezentovani postignuti rezultati u okviru projekta “Odgovor na mješovite migracijske tokove na Zapadnom Balkanu”.

Ovaj projekat finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške, a Olav Reinertsen, ambasador Norveške u Bosni i Hercegovini, izjavio je da uz donekle skromnu pomoć te države od nešto više od četiri miliona eura uspjeli su postići fenomenalne rezultate u samo tri godine.

„Moram reći da sam impresioniran radom agencija u Republici Srpskoj (RS), ministarstava zdravlja i unutrašnjih poslova, Crvenog krsta, službe za odnose sa strancima, IOM-a, sve te službe rade zaista sjajan posao i sarađuju tako da su uspjele postići veličanstvene rezultate ovog projekta“, rekao je Reinertsen.

Dodao je da će svojoj vladi prenijeti da je uloženi novac potrošen na odličan način.

„Radi se o više aktivnosti, među kojima je prikupljanje podataka o migracijama, da možemo da znamo ko su migranti, koji su trendovi i da možemo u skladu sa tim da kreiramo politike. Kroz projekat pružamo direktnu pomoć samim migrantima“, rekao je Reinertsen i dodao da je razvijena matrica za prikupljanje podataka.

Okruglom stolu su osim Reinertsena prisustvovali direktor Policije Republike Srpske Siniša Kostrešević, Laura Lungarotti, šefica IOM-a u Bosni i Hercegovini i regionalna koordinatorica za Zapadni Balkan, te predstavnici institucija i stručnjaci iz različitih oblasti koji su uključeni u odgovor i rješavanje izazova i potreba u migracijskim tokovima.

Iz IOM-a navode da je cilj projekta “Odgovor na mješovite migracijske tokove na Zapadnom Balkanu” podrška u odgovoru na povećano prisustvo migranata na Zapadnom Balkanu kroz povećanje kapaciteta za prijem, upućivanje i registraciju, pružanje pristupa potpomognutom dobrovoljnom povratku i reintegraciji u zemlje porijekla migrantima na prostoru Zapadnog Balkana, te kroz poboljšanje prikupljanja i analize podataka o migracijama, te izgradnja socijalne kohezije u ciljanim zajednicama u Bosni i Hercegovini.

U periodu od 1. decembra 2021. godine do 30. aprila ove godine četiri mobilna tima u Bijeljini, Zvorniku, Tuzli i Banjaluci pružili su informacije o azilu za 3.308 mirganata, a 3.351 o dobrovoljnom povratku u zemlji porijekla. Ključne usluge pružene su za 1.880 migranata, a obavljeno je i 990 transporta.

Prema podacima IOM-a najzastupljeniji su migranti iz Avganistana, Burundija, Turkiye, Pakistana i Iraka.

Za vrijeme trajanja projekta u centre u saradnji sa Službom za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine transportovana su 2.954 migranta, među kojima je bilo 1.812 članova porodica, 277 maloljetnika bez pratnje i 167 žena.

Istaknuto je i da je asistencija pružena za 4.282 migranta.

TRT Balkan / agencije