Direktor izraelske vanjske obavještajne službe Mossad David Barnea, direktor američke Centralne obavještajne agencije (CIA) William Burns, direktor egipatske obavještajne službe Abas Kamil i katarski premijer i ministar vanjskih poslova šeik Mohammed bin Abdurrahman Al Thani otputovali su u Rim, glavni grad Italije, kako bi razgovarali o prekidu vatre i sporazumu o razmjeni zarobljenika u Pojasu Gaze.    Foto: AA

U pregovorima u Italiji učestvuju i visoki dužnosnici iz SAD-a, Egipta i Katara.

Samit o prekidu vatre i obostranim pregovorima o razmjeni zarobljenika u Pojasu Gaze odvija se u trenutku kada je 12 ljudi, većinom djece, poginulo u raketnom napadu na okupiranu Golansku visoravan.

Dok su razgovori nastavljeni, izraelska vojska je pojačala intenzitet svojih napada u Pojasu Gaze. Izraelska vojska je ponovo počela da šalje naredbe za prisilnu evakuaciju u područja u Gazi koja je ranije proglasila sigurnim zonama za raseljene Palestince.

U subotu je 54 Palestinca, uključujući žene i djecu, ubijeno u napadima koje je izvela izraelska vojska na školu u kojoj su se raseljeni sklonili u Khan Younisu i na mjesta koja su ranije proglašena "sigurnim" zonama u Deir al-Belahu.

Već duže vrijeme traju pregovori između strana kako bi se zaustavili napadi koje Izrael izvodi na Pojas Gaze 7. oktobra.

Prema izraelskim medijima, sigurnosna agencija i obavještajne agencije koje vode pregovore izrazile su svoje mišljenje u korist sklapanja sporazuma. Međutim, navedeno je da Netanyahu nije pristao na sporazum zbog pritiska krajnje desnih koalicionih partnera u njegovoj vladi.

Proteklih sedmica, kada su pregovori o razmjeni zatvorenika dobili zamah, Netanyahu je rekao da je nastavak izraelske okupacije graničnog prelaza Rafah i granice Gaze s Egiptom jedan od uslova mogućeg sporazuma.

U izraelskim medijima pojavili su se izvještaji da je Netanyahu otežavao pregovore o razmjeni zatvorenika svojim novim zahtjevima kao što je "nadzor Palestinaca koji žele da se vrate na sjever Gaze".

Kršeći rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija kojom se zahtijeva hitan prekid vatre, Izrael od 7. oktobra izvodi kontinuirane napade u Pojasu Gaze u kojim je do sada ubijeno 39.258, a ranjeno 90.589 Palestinaca.

Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, koji je naredio Tel Avivu da odmah zaustavi svoju vojnu operaciju u južnom gradu Rafah, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.

TRT Balkan / agencije