Regionalno društvo BZK "Preporod" Hercegovina, u saradnji s Medžlisom Islamske zajednice Trebinje, organiziralo je u Trebinju promociju putopisa "Putem svile", autora Hamze Ridžala i Ediba Kadića.
Autori su tom prilikom govorili o svom tri mjeseca i 24.000 kilometara dugom putu.
Ridžal je istaknuo neke važne momente zbog kojih su se on i Kadić odlučili za ovo važno putovanje. Podijelio je iskustva s kojima su se susretali, od bogate kulture ishrane, brojnih običaja, kao i mjesta koja su posjetili, a duhovno su važna za sve muslimane svijeta, priopćeno je iz Preporoda.
Naveli su, također, kako su s putovanja donijeli podsjetnik na tradicijske i kulturološke veze Bosne s tim udaljenim mjestima.
"Način na koji smo doživjeli taj period našeg putovanja od tri mjeseca mogli bismo porediti sa uobičajenih deset godina, jer se u jednom danu dešavalo toliko događaja, što se u rutini naših svakodnevica ne desi u toku mjesec dana života", naglasio je Ridžal.
Govoreći o opsežnim i ozbiljnim pripremama koje su imali prije polaska na Put svile, Kadić je naveo da je samo priprema automobila trajala tri mjeseca, ali da se u potpunosti isplatila, jer se tokom cijelog puta koji su prešli od 24.000 kilometara, automobil nikada nije pokvario.
Običaji koje su vidjeli u zemljama kroz koje su prolazili, srdačnost i gostoprimstvo koje su doživjeli od brojnih nepoznatih ljudi, njihova spremnost da ih ugoste i istovremeno na bilo koji način pomognu musafire, toliko su ih fascinirali da ih porede s magičnim mjestima koja su posjetili.
Pored činjenice da je "Putem svile" prvi bh. putopis, istovremeno je i jedini putopis o Putu svile općenito na Balkanu.
Govoreći o svojim daljim planovima, autori Ridžal i Kadić su iskazali želju i spremnost da putovanje nastave jer, kako kažu, značajan dio ove rute nisu imali priliku posjetiti i istražiti.
10 aug. 2022
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
BiH: Do kraja godine obnova džamije Muje Kotezlije u Popovom polju
Riječ je o jednom od najstarijih sakralnih objekata u Bosni i Hercegovini, porušenom 1942. i ujedno nacionalnom spomeniku Bosne i Hercegovine. Obnova je započela ljetos i polako se bliži kraju, na radost vjernika u ovom dijelu zemlje.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
U Bocvani se nalazi prva srpska pravoslavna crkva, druga u Africi
Srbi u Bocvani se okupljaju unutar Srpskog društva od 2011, a od prije par godina i u drugoj srpskoj pravoslavnoj crkvi na afričkom kontinentu. Uz podršku Vlade Bocvane i pomoći iz Srbije, Grčke, Kine, Afrike i Amerike, crkva je građena šest godina.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.