Šef Ureda za obrazvoanje Instituta "Yunus Emre" Emrah Boylu izrazio je zadovoljstvo zbog prilike da prisustvuje seminaru koji je upriličen u Sarajevu.     Foto: AA

U saradnji između Instituta "Yunus Emre", ambasade Republike Turkiye u Sarajevu, Ministarstva nacionalnog obrazovanja Republike Turkiye i Pedagoškog zavoda Zenica u Sarajevu je organizovan 18. seminar za nastavnike turskog jezika u Bosni i Hercegovini.

Cilj seminara, kojem prisustvuje oko 70 nastavnika turskog jezika iz cijele Bosne i Hercegovine, je razmjena iskustava i sticanje novih znanja u cilju boljeg podučavanja turskog jezika.

Svečanosti povodom početka seminara upriličenoj u prostorijama Instituta “Yunus Emre” u Sarajevu prisustvovali su ministrica obrazovanja u Vladi Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović, šef Ureda za obrazovanje Instituta "Yunus Emre" Emrah Boylu, koordinator Instituta "Yunus Emre" u BiH Mehmet Akif Yaman, savjetnik za obrazovanje pri Ambasadi Turkiye u Bosni i Hercegovini Faruk Berak Akcesme, predstavnici Pedagoškog zavoda Zenica i nastavnici turskog jezika.

Tokom obraćanja istaknuta je važnost projekta "Moj izbor je turski" u sklopu kojeg se u javnim školama u BiH izučava turski kao drugi strani jezik. Navedeno je kako je projekat počeo 2011. godine sa 1.000 učenika u tri kantona, dok se danas provodi u sedam kantona, u 198 škola, a turski jezik uči oko 7.000 učenika.

Ministrica obrazovanja u Vladi Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović izrazila je zadovoljstvo zbog prilike da se susretne s nastavnicima turskog jezika u BiH, ističući kako su nastavnici koji podučavaju strani jezik zapravo motori obrazovne reforme.

“Ja sam sigurna da današnji povod neće biti samo povod gdje pričate o metodici, gdje pričate o stručnim temama. Vi ćete zapravo danas pričati i o idejama koje pokreću svijet. Pričat ćete o izazovima vještačke inteligencije koja je itekako prisutna posebno u oblasti učenja stranih jezika. Vjerujem da ćete na marginama ovog susreta pričati o brizi za učenike. To je ono što je početak civilizacije, briga za drugog. To je nešto što nam vještačka inteligencija nikad neće moći uzeti. Po tome je ova profesija konkurentna, a mnoge druge oblasti onog što čine kompetencije i standard nastavničke profesije vjerovatno će vremenom zamijeniti vještačka inteligencija. Zato sam duboko ponosna što ovaj događaj i podučavanje turskog jezika kao stranog jezika u BiH ima i svoj kontekst koji se usmjerava na izgradnju veza između naše dvije države, između Republike Turske i BiH”, kazala je Hota-Muminović.

Šef Ureda za obrazvoanje Instituta "Yunus Emre" Emrah Boylu izrazio je zadovoljstvo zbog prilike da prisustvuje seminaru koji je upriličen u Sarajevu.

“Prisustvovao sam stotinama seminara, ali mogu reći da su nas od trenutka kada smo stigli u Bosnu, toplina grada i vaša toplina učinile sretnima i zadovoljnima što možemo vidjeti plodove našeg rada”, rekao je Boylu.

Napominjući kako Institut “Yunus Emre” u Bosni i Hercegovini djeluje od 2009. godine i da je to prvi centar otvoren izvan Turkiye, Boylu je podvukao kako je to potvrda koliko je u kontekstu aktivnosti Instituta “Yunus Emre” Bosna i Hercegovina važno mjesto.

Seminar će trajati do nedjelje, 1. decembra.

TRT Balkan / agencije