Među dokazima predstavljenim u slučaju "genocid" koju je Južnoafrička Republika podnijela protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), kao dokazi predstavljene su fotografije agencije Anadolu.
Knjiga pod nazivom "Dokazi", koja sadrži dokumentovane slike koje razotkrivaju izraelske zločine u Gazi je objavljena, a sada je u pripremi i dokumentarni film koji će rasvijetliti izazove s kojima su se suočili novinari koji su prikupili dokaze.
Tokom snimanja dokumentarca, reporter agencije Anadolu Serkan Kaya, zajedno sa snimateljima Alicanom Ocakom i Muhammedom Yasarom Kordemircijem, posjetio je okupirani istočni Al-Quds (Jerusalem) i Zapadnu obalu, te promatrao rad lokalnih novinara, obavljao intervjue i dokumentirao njihova iskustva.
Budući da nisu u mogućnosti ući u Gazu zbog ograničenja koje je izrael uveo novinarima, ekipa planira zasebno snimiti svjedočanstva zaposlenika agencije Anadolu u Gazi i uvrstiti ih u dokumentarac.
Ističući da je svijet više od 100 dana zatvarao oči i oglušivao se na zločine u Gazi, Kaya je izjavio da je rad agencije Anadolu ove događaje razotkrio svijetu.
Kaya je naglasio da pravi dokazi koji oslikavaju veličinu tragedije leže u slikama koje su snimili fotoreporteri i snimatelji, otkrivajući kako je svijet preko agencije Anadolu doznao za upotrebu bijelog fosfora, spašavanja djece iz ruševina zgrada, topničke paljbe i izraelsko ugnjetavanje muslimana i novinara.
"Svijet je preko agencije Anadolu saznao kako je Izrael koristio bijeli fosfor. Na snimcima se vidjelo je kako su djeca spašavana iz ruševina zgrada. Kroz napore novinara saznalo se kako je pucano iz topništva i kako su se izraelski civili naoružavali, vršeći pritisak na muslimane i novinare", rekao je.
Kaya je izrazio zahvalnost za predanost i žrtvovanje tima AA koji radi u Gazi, na Zapadnoj obali i Al-Qudsu tokom ovog izazovnog perioda.
Kamera kao oružje
Dok je pratio sahranu Palestinca kojeg su ubile izraelske snage na okupiranoj Zapadnoj obali, Kaya je svjedočio tome kako ljudi podižu ruke u znak iskazivanja počasti, dok je snimatelj AA Hisham Abu Shaqra podigao svoju kameru.
"Kad sam ga pitao zašto je to učinio, odgovorio je 'Moje oružje je moja kamera'. Kazao je da nikada nije razmišljao o tome da napusti posao, bilježi sve i nikada se ne boji smrti. To je bila najvažnija stvar koja mi je ostala u sjećanju", rekao je Kaya.
Komentarišući odluku izraelskih vlasti da ne dopuste nijednom novinaru ulazak u Gazu, Kaya je rekao da se "tamo očigledno dešava nešto nepoželjno."
Trenutna radost zbog nastanka fotografije
Snimatelj agencije Anadolu Alican Ocak spomenuo je mogućnost intervjuisanja pojedinaca koji su napravili materijale koji se koriste kao dokazi na međunarodnim sudovima.
Promatrajući izvanredan rad tima Anadolu u regiji u kratkom periodu i pod teškim uslovima, Ocak je rekao: "Zaista je teško ispričati što je Izrael učinio iz izraelske perspektive. To sam razumio."
Ocak je otkrio da je najveći utisak na njega ostavio razgovor s fotoreporterom Anadolu Mustafom Alkharoufom, koji je snimio fotografiju bijelog fosfora, predstavljenu kao dokaz u tužbi za genocid protiv Izraela u Haagu.
"Alkharouf je u početku osjetio radost kada je snimio tu fotografiju, ali kada je pomislio da će te bombe na fotografiji biti bačene na stanovnike Gaze, njegova se radost pretvorila u užas i bio je duboko ožalošćen. To me je duboko dotaklo", rekao je Ocak.
Snimatelj Anadolu Muhammed Yasar Kordemirci, koji je proveo sedmicu dana radeći s novinarima iz knjige "Dokazi", rekao je da je iz prve ruke svjedočio teškoćama njihovog rada u regiji.
Kordemirci je rekao da je vidio kako izraelska policija ometa novinare na terenu.
"Svjedočio sam intervenisanju izraelske policije u situaciji koju su nazvali 'incidentom', kao i ometanju novinara. Svjedočio sam radu kolega koji su doprinijeli knjizi 'Dokazi'. Vidio sam teške uslove pod kojima rade."