Nakon izborne pobjede Donalda Trumpa očekuje se da će sljedeća američka administracija favorizirati diplomatska rješenja u odnosu na vojnu pomoć.          Foto: AA

Bivši generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg kazao je da bi privremeni teritorijalni ustupci Rusiji mogli pomoći u uspostavljanju primirja u Ukrajini.

U intervjuu za njemačku medijsku kuću "Table.Briefings" objavljenom u ponedjeljak, Stoltenberg je naglasio da bi diplomatski pregovori i kompromis mogli trasirati put ka sporazumu o prekidu vatre.

"Potrebna nam je linija prekida vatre, i naravno da bi ovo (ukrajinski dio) trebalo da obuhvati sva područja koja su trenutno pod ruskom kontrolom. Ali vidimo da to možda neće biti realno ostvarivo u bliskoj budućnosti. Ako linija prekida vatre znači da Rusija nastavlja kontrolisati sve okupirane teritorije, to ne znači da Ukrajina mora zauvijek da se odrekne teritorije", kazao je iskusni političar.

Stoltenberg je naglasio važnost obezbjeđivanja sigurnih garancija Kijevu u zamjenu za bilo kakva teritorijalna razmatranja kao dio sporazuma o prekidu vatre. Iako članstvo u NATO-u ostaje opcija, rekao je da "postoje i drugi načini da se naoružaju i podrže Ukrajinci".

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je prošle sedmice da bi sporazum o prekidu vatre mogao biti postignut ako bi se ukrajinska teritorija pod kontrolom Kijeva stavila "pod kišobran NATO-a", u pokušaju da se zaustavi "vruća faza rata".

Međunarodni napori o postizanju prekida vatre između Ukrajine i Rusije intenzivirani su posljednjih sedmica. Nakon izborne pobjede Donalda Trumpa očekuje se da će sljedeća američka administracija favorizirati diplomatska rješenja u odnosu na vojnu pomoć.

TRT Balkan / agencije