Ministarstvo odbrane Španije u utorak je demantovalo tvrdnje Washingtona da će učestvovati u multinacionalnoj misiji koja će patrolirati Crvenim morem.
Ministarstvo je navelo da Španija ne može jednostrano donijeti odluku i da je podložna odlukama koje donose Evropska unija i NATO.
Američka administracija objavila je da je uspostavljena multinacionalna misija protiv sve češćih napada Huta na međunarodne brodove u Crvenom moru.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin izjavio je da sve češći napadi Huta u Crvenom moru prijete slobodnom protoku trgovine, "ugrožavaju nedužne mornare i krše međunarodno pravo".
Austin je najavio pokretanje operacije “Prosperity Guardian“ kako bi se pojačala sigurnost brodarstva u južnom Crvenom moru i Adenskom zaljevu.
Osim SAD-a, u misiji su, kako je naveo, Velika Britanija, Bahrein, Kanada, Italija, Francuska, Holandija, Norveška, Sejšeli i Španija.
Situaciji u Španiji je zbunjujuća, budući da je lider opozicije Alberto Nunez Feijo kritikovao premijera Pedra Sancheza jer je, kako tvrdi, angažovao španske trupe u međunarodnoj vojnoj operaciji, a da o tome nije obavijestio parlament.
Ni Sanchez, ni španski ministar odbrane nisu objavili službenu izjavu o operaciji “Prosperity Guardian“.
Pobunjenici Huti u Jemenu, koje podržava Iran, objavili su 12. decembra da su gađali norveški naftni brod koji nije odgovorio na upozorenja i otišao u Izrael.
Britanska pomorska agencija objavila je da su brod i njegova posada koji su gađani u Crvenom moru sigurni.
Huti su značajno pojačali svoje učešće u trenutnom sukobu na Bliskom istoku, gađajući plovila u južnom Crvenom moru i upozoravajući da će napasti sve brodove koji idu za Izrael.
Uprava za Suecki kanal (SCA) saopštila je u nedjelju da je od 19. novembra 55 brodova preusmjereno preko Rta dobre nade u jeku napada na brodove u Crvenom moru.
Izraelska brodarska kompanija ZIM saopštila je prošlog mjeseca da njeni brodovi neće koristiti Suecki kanal u Egiptu, navodeći kao razlog sigurnosnu situaciju u Omanskom i Crvenom moru.
Crveno more je najčešće korištena ruta na svijetu za isporuku nafte i goriva.
Suecki kanal, koji se smatra jednim od najvažnijih plovnih puteva širom svijeta, najkraći je brodski put između Evrope i Azije i jedan je od glavnih izvora strane valute za egipatsku državu.