Ministar trezora i finansija Republike Turkiye Mehmet Simsek izjavio je da je njegova zemlja postala globalno važna proizvodna baza i da se u punom smislu uhvatila u koštac s izazovom stalnog napretka u lancu vrijednosti, a što, kako je kazao potvrđuje i činjenica da je Turkiye u posljednjih deset godina skoro udvostručila ulaganja u istraživanje i razvoj.
U gladnom gradu Katara danas je počeo dvodnevni Doha Forum 2024, koji se održava na temu "Potreba za inovacijama", a okupio je eminentne učesnike iz cijelog svijeta.
Resorni turski ministar Simsek prisustvovao je panelu pod nazivom "Konkurentnost u doba pametnih ekonomija".
Istakao je da je Turkiye ostvarila značajna ulaganja kako bi se pripremila za tehnologije umjetne inteligencije.
"Ovo uključuje ulaganja u digitalnu infrastrukturu kao što su optičke linije, pristup internetu, pretplate na širokopojasne veze, kao i u smislu ljudskog kapitala", rekao je Simsek.
Navodeći da je Turkiye iznad prosjeka u razvoju prema MMF-ovom Indeksu spremnosti za umjetnu inteligenciju koji pokriva 174 država, Simsek je naglasio da bi trebalo i dodatno ulagati u podatkovne centre.
Podsjetivši da su Ujedinjene nacije (UN) pripremile indeks spremnosti za pionirske tehnologije, Simsek je naveo da Turkiye prednjači i po tom osnovu.
"Mislim da je pravi izazov za nas da se krećemo gore u lancu vrijednosti. Dakle, ako pogledate posljednjih deset godina, skoro smo udvostručili ulaganja u istraživanje i razvoj. Omjer ove potrošnje u BDP-u je nešto više od 1,4 posto i još uvijek je nizak u poređenju s razvijenim privredama Više od 50 posto njegovih rashoda čini privatni sektor, ali država također daje velike poticaje", rekao je Simsek.
Dodao je da Turkiye ima više od 1.300 istraživačko-razvojnih (R&D) centara, više od 300 dizajnerskih centara i više od 100 tehnoparkova.
"Dakle, ovo su neki od pokretača ekosistema koji će nam pomoći da napredujemo u lancu vrijednosti i ostanemo konkurentni. Ključno pitanje za nas je zaista digitalizacija malih i srednjih preduzeća. Jer tu se zaista pojavljuje jaz u produktivnosti. Relativno velike kompanije ili kompanije srednje veličine su visoko konkurentne. Ali moramo povećati konkurenciju u manjim kompanijama. Ovdje će digitalne vještine biti zaista važne. Iz tog razloga pokušavamo osmisliti programe koji će manjim kompanijama pomoći da povećaju produktivnost povećanjem njihove digitalizacije. Ovo je najvažniji izazov za Turkiye u budućnosti", zaključio je Simsek.