Generalni direktor Reportera bez granica (RSF) Thibaut Bruttin rekao je da je zabrinjavajuća činjenica da Izrael pokušava da prikaže novinare u Pojasu Gaze kao "teroriste".
Bruttin je za AA govorio u Ženevi, gdje je došao da učestvuje u programu u vezi s ubistvom novinara u Pojasu Gaze, koji je pod intenzivnim izraelskim napadima od 7. oktobra prošle godine.
Naveo je da se novinari u Gazi suočavaju s izuzetno zabrinjavajućim prijetnjama.
"Sasvim je neobično da je takvo područje zatvoreno za međunarodne medije. Sve vijesti se oslanjaju na lokalne palestinske novinare, koji su kao civili u opasnosti i mogu biti meta. Zato smo veoma zabrinuti šta se tamo dešava", istakao je Bruttin.
Naglasio je da je primarna odgovornost međunarodne zajednice "da izvrši pravi pritisak na Izrael i njegovu vojsku da promijeni svoju politiku".
Rekao je da je očigledna činjenica da Izrael nema namjeru da zaštiti novinare.
Ističući da Izrael ne samo da ih nije zaštitio, Bruttin je rekao da imaju razloga vjerovati da je značajan broj od oko 140 novinara namjerno ubijen i da su bili meta izraelske vojske.
"Kao da to nije dovoljno, sada vidimo da izraelska vojska pokušava palestinske novinare prikazati kao teroriste. Stoga smo veoma zabrinuti zbog ovog trenda. Dobili smo nezadovoljavajuće odgovore od izraelske vojske u prošlosti, ali oni i dalje pokušavaju da nas uvjere da su njihove akcije u skladu sa međunarodnim standardima u pogledu zaštite medijskih radnika. Oni sada otvoreno lažu i pokušavaju novinare u Gazi prikazati kao teroriste", istakao je Bruttin.
Prema njegovim riječima, ukoliko se novinari u Pojasu Gaze ušutkaju, to će biti veliki problem u pogledu izvještavanja o dešavanjima u palestinskoj enklavi.
Naveo je da su novinari u Gazi iscrpljeni i da su suočeni sa nestašicom vode, hrane i struje.
"Novinari su ipak dužni da izvještavaju o sukobu, i to čine uz veliki rizik", naglasio je Bruttin te dodao:
"Gaza je opasno mjesto za novinare. Mislim da je ovo situacija bez presedana. Bili smo svjedoci velikim ratovima na početku 21. vijeka. Rat u Iraku bio je noćna mora za novinare. Stotine novinara je tamo ubijeno. Prepoznajemo posebnu prirodu sukoba u Gazi, ali nažalost također znamo da je previše uobičajeno da lokalni novinari plaćaju vrlo visoku cijenu u sukobima koji se malo prate u međunarodnim medijima."