Dodao je da Rusija testira slične sisteme, koji će biti pušteni u proizvodnju nakon uspješnih evaluacija.     Foto: Reuters

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da bi masovno raspoređivanje interkontinentalne balističke rakete (ICBM) Orešnik moglo parirati razornoj snazi ​​nuklearnog oružja, ističući njegovu preciznost i strateški potencijal.

Tokom sastanka sa vojnim zvaničnicima, predstavnicima odbrambene industrije i onima koji razvijaju raketne sisteme u Moskvi, Putin je rekao da Orešnik nije samo ICBM i sredstvo za masovno uništenje, već i oružje visoke preciznosti.

„Ovdje bih želeo da istaknem još jedan aspekt. Raketni sistem Orešnik nije samo efikasno hipersonično oružje. Zbog svoje moći, posebno kada se koristi masovno i u kombinaciji sa drugim preciznim sistemima dugog dometa koje ima i Rusija, pri korištenju protiv neprijateljskih ciljeva biće uporediva po efektu i snazi ​​sa upotrebom strateškog oružja", rekao je Putin.

Strateško oružje se uglavnom odnosi na primarno naoružanje ruskih oružanih snaga, usredsređeno na strateško i taktičko nuklearno oružje. Često nazivana nuklearnom trijadom, ona uključuje rakete na kopnu, balističke rakete lansirane s podmornica i strateške bombardere.

Tvrdeći da nijedan postojeći odbrambeni sistem ne može da se suprotstavi Orešniku, Putin je najavio da je organizovana serijska proizvodnja projektila i da će biti integrisana u Strateške raketne snage.

Dodao je da Rusija testira slične sisteme, koji će biti pušteni u proizvodnju nakon uspješnih evaluacija.

"Drugim riječima, imamo čitav niz sistema srednjeg i kraćeg dometa", rekao je Putin.

Komandant Strateških raketnih snaga Sergej Karakajev rekao je da su testiranja najnovije balističke rakete srednjeg dometa opremljene hipersoničnim nenuklearnim bojevim glavama obavljena u četvrtak u borbenim uslovima.

„Lansiranje je bilo uspješno, zadaci misije su ispunjeni, a strateški cilj na ukrajinskoj teritoriji je pogođen“, rekao je Karakajev.

Dodao je da su rezultati lansiranja potvrdili ispravnost projektantskih, inženjerskih i tehnoloških rješenja ugrađenih u projekat, kao i izvodljivost raketnog kompleksa sa navedenim specifikacijama.

Pohvalio sposobnost sistema da savlada postojeće i buduće odbrambene mehanizme rakete, opisujući njegove hipersonične bojeve glave kao efikasne protiv različitih ciljeva, uključujući i one jako utvrđene.

"S obzirom na određene zadatke i domet oružja, ono može pogoditi ciljeve širom Evrope, nudeći značajne prednosti u odnosu na druge vrste preciznog oružja dugog dometa. Kao što ste ranije napomenuli, masovna upotreba ovog oružja bila bi uporediva s upotrebom nuklearnog oružja“, rekao je on.

Vasilij Tonkoškurov, prvi zamjenik predsjednika ruske komisije za vojnu industriju, istakao je da je Orešnik brzo razvijen koristeći potpuno ruske tehnologije.

Putin je u četvrtak objavio napad na ukrajinsko ratno postrojenje u Dnjepru koristeći hipersoničnu raketu Orešnik kao odgovor na ukrajinske napade na rusku teritoriju raketama dugog dometa američke i britanske proizvodnje.

Nakon više od hiljadu dana ruskog rata protiv Ukrajine koji je počeo u februaru 2022. Kijev je u utorak napao rusku regiju Brjansk sa šest taktičkih balističkih projektila američke proizvodnje ATACMS, a u srijedu su izvedeni napadi britanskom Storm Shadow i HIMARS u regionu Kursk.

TRT Balkan / agencije