U Rusiji je počela Maslenica, narodni festival kojim se slavi dolazak proljeća i oprašta od zime.
Festival, koji se od 1985. godine održava svake godine u različitim provincijama, ove godine se obilježava u glavnom gradu Moskvi.
U okviru festivala zasnovanog na paganskim vjerovanjima, spaljena je figura koja predstavlja zimu i izvedene su razne igre i plesovi.
Riječ je o najmasovnijem prazniku u Rusiji koji traje sedam dana, a tokom kojeg se spaljuje ogromno strašilo od slame i organizuju brojne zabave i karnevali.
Maslenica ili sedmica Jarilovih palačinki je viševjekovna tradicija Rusa i predstavlja omiljeni i najveseliji praznik i u savremenoj Rusiji. Potiče iz paganske kulture, a crkva je taj praznik uvrstila u svoj kalendar kao Siropusnu sedmicu koja prethodi Velikom postu.
Po pravoslavnom običaju, u toku ove sedmice se ne jede meso, ali se u ishrani koriste mliječni proizvodi. Tradicija pečenja palačinki, ritualnog jela koje simbolizuje sunce, postojala je još u pagansko vrijeme, kada je bog sunca Jarilo pozivan da protjera zimu.
Maslenica je veseo, neobuzdan praznik, pun igre, plesa, pjevanja i slavljenja života. Ovaj drevni praznik do danas je zadržao arhaične karakteristike koje imaju magični smisao i vraćaju ka vjerovanjima dalekih predaka.
Rašireno je vjerovanje u Rusiji da upražnjavanje obreda Maslanice predstavlja preduslov dolaska proljeća i plodne i bogate godine.