Više od 15 mjeseci nemilosrdnog izraelskog bombardovanja opustošilo je Pojas Gaze i izazvalo humanitarnu krizu bez presedana u palestinskoj enklavi.
Brutalni rat je zaustavljen 19. januara sporazumom o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika između Izraela i palestinskih frakcija u Pojasu Gaze.
Prema palestinskim podacima, izraelska vojska je od 7. oktobra 2023. godine bacila više od 100.000 tona eksploziva širom Pojasa Gaze, uništivši i oštetivši oko 88 posto infrastrukture i zgrada u palestinskoj enklavi.
Izraelska vojska je također uništila 206 arheoloških lokaliteta i 19 grobalja u enklavi.
Uništena infrastruktura palestinske enklave
Izraelska vojska uništila je 161.600 stambenih jedinica, dok je velika materijalna šteta pričinjena na još 81.000, čineći ih neupotrebljivim za stanovanje.
Oko 194.000 stambenih jedinica djelimično je oštećeno, prema podacima koje je objavio vladin Ured za medije u Gazi.
U izraelskim napadima od 7. oktobra 2023. godine uništeno je 216 vladinih zgrada, 42 sportska objekta i 137 škola i univerziteta, dok je 357 škola i univerziteta djelimično oštećeno.
Najmanje 34 bolnice su također oštećene i nisu u funkciji, dok su tokom izraelskih napada pogođene 162 zdravstvene ustanove.
Nisu pošteđene ni bogomolje. Uništene su 832 džamije, oštećeno je 158, a šteta je pričinjena i na tri crkve.
Izraelska vojska je također uništila 206 arheoloških lokaliteta i 19 grobalja u enklavi.
Prema palestinskim vlastima, tokom 15 mjeseci izraelskih napada uništene su vodovodne i kanalizacione mreže, a šteta je pričinjena i na objektima za snabdijevanje električnom energijom.
Pored materijalne štete, u izraelskim napadima ubijeno je najmanje 47.000 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a više od 110.700 je povrijeđeno, podaci su lokalnih zdravstvenih vlasti.
Tokom neselektivnih izraelskih napada, nestalo je više od 11.000 ljudi, uz široko rasprostranjena razaranja i humanitarnu krizu koja je odnijela živote mnogih starijih ljudi i djece u jednoj od najgorih globalnih humanitarnih katastrofa ikada.
Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Pojasu Gaze.
Izrael se također suočava sa slučajem genocida na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u enklavi.