Izraelska delegacija u petak je započela odbranu na dvodnevnom ročištu u Međunarodnom sudu pravde (ICJ) po hitnom zahtjevu Južnoafričke Republike za dodatnim mjerama.
Drugi dan novog ročišta u Hagu počeo je uvodnim riječima koje je iznio izraelski predstavnik Gilad Noam.
On je rekao da je obavještenje o saslušanju bilo veliko iznenađenje, dodajući da je, iako je Izrael tražio da se saslušanje odgodi za iduću sedmicu, to odbijeno.
Tvrdeći da je Izrael marljivo radio kako bi omogućio zaštitu civila, Noam je rekao da je Izrael pravo i obavezu da brani svoje građane.
Južnoafrička Republika je u četvrtak zatražila naredbu za okončanje izraelske ofanzive na Gazu od ICJ-a u okviru dodatnih privremenih mjera protiv Izraela.
Južnoafrička delegacija je ukazala na izraelsko namjerno kršenje obavezujućih naloga suda. Delegacija je rekla da su bili primorani da se vrate pred sud zbog "nastavka uništavanja palestinskog naroda".
Južnoafrička Republika prošlog petka podnijela je hitni zahtjev ICJ-u za dodatne mjere usred izraelskih napada na Gazu, posebno u gradu Rafah, gdje se sklonilo više od 1,4 miliona Palestinaca.
"Situacija do koje je došlo izraelskim napadom na Rafah, i ekstremni rizik koji predstavlja za humanitarne zalihe i osnovne usluge u Gazi, za opstanak palestinskog medicinskog sistema i za sam opstanak Palestinaca u Gazi, nije samo eskalacija situacije, već dovodi do novih činjenica koje nanose nepopravljivu štetu pravima palestinskog naroda u Gazi", navedeno je u zahtjevu Južnoafričke Republike.
Krajem 2023. godine Južnoafrička Republika je podnijela tužbu Međunarodnom sudu pravde, optužujući Izrael da nije ispunio obaveze prema Konvenciji o genocidu iz 1948. godine.
Sud Ujedinjenih nacija (UN) u privremenoj presudi u januaru presudio je da su tvrdnje Južnoafričke Republike uvjerljive. Naložio je privremene mjere izraelskoj vladi da odustane od genocidnih djela i poduzme mjere kako bi se osiguralo pružanje humanitarne pomoći civilima u Gazi.
Međutim, Izrael nije ispoštovao nijednu od ovih odluka.