"Eliminacija svih Palestinaca "opsesija" je izraelskog premijera Benyamina Netanyahua", rekao je nagrađivani francusko-marokanski pisac Tahar Ben Jelloun u intervjuu za agenciju Anadolu, opisavši događaje u Gazi kao veliku tragediju.
Dobitnik najveće francuske nagrade Goncourt , Tahar Ben Jelloun je kazao kako Izraelci ne žele da se izraz "genocid" koristi u bilo kojem drugom kontekstu osim u kontekstu Židova.
“Netanyahu i njegova vojska planiraju eliminirati sve Palestince,” naglasio je pisac, dodavši:
“To je njegova opsesija; ubiti što više Palestinaca i ne ostaviti niti jednog Palestinca na planeti..."
Međutim, Ben Jelloun je ustvrdio da Izraelci ne žele da se izraz "genocid" koristi u bilo kojem drugom kontekstu osim u kontekstu Židova.
"Ali kada bombardirate bolnicu, školu ili selo u kojem su samo porodice koje spavaju i sve masakrirate, to je genocid", rekao je Ben Jelloun, dodavši da Izraelce ne zanima mir, pa nema puta koji vodi ka dijalogu i pregovorima.
Rekao je da je napisao knjigu o Palestini i Gazi, objavljenu u Italiji zbog nedostatka odgovarajućih uvjeta u Francuskoj.
"Ispričao sam užas 7. oktobra, kao i užas izraelske vojske", rekao je pisac, kojeg su s jedne strane njegovi arapski prijatelji kritikovali jer je opisao napade palestinske skupine Hamas, a s druge strane židovski prijatelji prekorili su ga zbog antisemitizma.
Ben Jelloun, koji sebe opisuje kao slobodnog intelektualca koji govori ono što misli, prije mjesec dana napisao je otvoreno pismo izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu koje je objavljeno u nekim dnevnim novinama.
U ovom pismu rekao je Netanyahuu da je "izgubio rat, a Palestina će ostati tamo uvijek čak i ako sve pobije, "a palestinski narod će uvijek biti tu."
Ben Jelloun rođen je u Maroku 1944, a preselio se u Francusku 1971. kako bi nastavio studij sociologije i socijalne psihijatrije.
Godine 1987. postao je prvi marokanski pisac koji je dobio najveću francusku književnu nagradu, Goncourt, za svoj roman "Sveta noć".
Izrael vodi smrtonosnu vojnu ofanzivu na Pojas Gaze od prekograničnog napada 7. oktobra koji je predvodio Hamas.
Gotovo 32.000 Palestinaca, većinom žena i djece, ubijeno je u Gazi od tada, a gotovo 74.200 ozlijeđeno uslijed masovnog razaranja i nestašice potrepština.
Izraelski rat, koji je u svom 168. danu, gurnuo je 85 posto stanovništva Gaze u interno raseljenje usred blokade protoka hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno, podaci su Ujedinjenih nacija (UN).
Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, koji je u januaru donio privremenu presudu kojom se Tel Avivu naređuje da zaustavi genocidna djela i poduzme mjere kako bi se garantovala humanitarna pomoć civilima u Gazi.