Oko 120.000 palestinskih vjernika u petak je klanjalo posljednji džuma-namaz u ovogodišnjem ramazanu, mjesecu posta, u džamiji Al-Aksa u okupiranom istočnom Al-Qudsu (Jerusalemu) uprkos izraelskim ograničenjima.
Azzam al-Hatib, predsjednik Uprave islamskih vakufa u Al-Qudsu, rekao je da je džuma-namaz u Al-Aksi klanjalo oko 120.000 vjernika.
Hiljade vjernika pohrlilo je u Al-Aksu od sinoć, kako da klanjaju namaz petkom, tako i da obilježe mubarek noć Lejletul-kadr koja nastupa večeras s akšam-namazom.
Ispred džamije Al-Aksa, u oblasti Bab'ul Esbat (Lavlja kapija), došlo je do verbalne svađe i sukoba nekih Palestinaca i izraelskih snaga koje su provjeravale lične dokumente.
Izraelska policija tukla je neke Palestince pendrecima i pritvorila ih.
Od jutarnjih sati na ulicama grada raspoređen je veliki broj snaga sigurnosti, a zatvorene su i mnoge ulice oko Starog Grada okupiranog Istočnog Al-Qudsa (Jerusalem).
Izraelske vlasti dozvolile su samo ograničenom broju muslimana sa okupirane Zapadne obale da obavljaju namaz petkom u džamiji Al-Aksa.
Izraelska policija objavila je jučer da će 3.600 policajaca biti raspoređeno u okupirani Istočni Al-Quds posljednjeg petka u ramazanu.
Postavljeni su brojni izraelski vojni kontrolni punktovi duž betonskog zida izgrađenog 2003. između okupirane Zapadne obale i Al-Qudsa.
Istočni Al-Quds i Zapadna obala su pod izraelskom okupacijom od 1967. godine.
Za muslimane Al-Aksa predstavlja treće najvažnije svetište, a Jevreji tvrde kako su na tom mjestu nekada postojala dva jevrejska hrama.
Kompleks Al-Akse koji se prostire na 15 posto površine starog jezgra Al-Qudsa nalazi se pod izraelskom okupacijom, a predstavlja tačku spajanja tri najveće religije svijeta.
Izrael je okupirao istočni Al-Quds, gdje se nalazi Al-Aksa, tokom arapsko-izraelskog rata 1967. godine. Izrael je anektirao cijeli grad 1980. godine, a taj postupak međunarodna zajednica nikada nije priznala.