New York je postao posljednja američka država koja je dopustila takozvano ljudsko kompostiranje. Odnosno, sada se tijelo osobe nakon smrti može pretvoriti u zemlju.
Također poznata kao "prirodna organska redukcija", praksa pokazuje da se tijelo razgrađuje nekoliko tjedana nakon zatvaranja u spremnik.
Godine 2019. Washington je bio prva američka država koja ju je legalizirala. Colorado, Oregon, Vermont i Kalifornija slijedili su primjer.
New York je dakle šesta američka jurisdikcija koja dopušta kompostiranje ljudi, nakon subotnjeg pečata odobrenja Kathy Hochul, demokratske guvernerke te države.
Proces se odvija u posebnim objektima
Tijelo se stavlja u zatvorenu posudu zajedno s odabranim materijalima poput sječke, lucerne i slamnate trave te se postupno razgrađuje pod djelovanjem mikroba.
Nakon razdoblja od otprilike mjesec dana i procesa zagrijavanja kako bi se uništila svaka zaraza - voljene osobe dobivaju dobivenu zemlju. Ovo se može koristiti za sadnju cvijeća, povrća ili drveća.
Jedna američka tvrtka, Recompose, rekla je da njezina usluga može uštedjeti tonu ugljika u usporedbi s kremacijom ili tradicionalnim pokopom.
Zagovornici ljudskog kompostiranja kažu da to nije samo ekološki prihvatljivija opcija, već i praktičnija u gradovima gdje je zemljište za groblja ograničeno.
Katolički biskupi u državi New York navodno su se protivili zakonu, tvrdeći da se ljudska tijela ne bi trebala tretirati kao "kućni otpad".
Također je izražena zabrinutost oko troškova kompostiranja. Ali tvrtka Recompose - čiji je pogon u Seattleu jedan od prvih u svijetu - kaže da je njezina naknada od 7000 dolara (5786 funti) "usporediva" s konkurentskim opcijama.
2 jan. 2023
New York odobrio kompostiranje ljudskih tijela
Godine 2019. Washington je bio prva američka država koja je legalizirala ljudsko kompostiranje. Colorado, Oregon, Vermont i Kalifornija slijedili su primjer, prenosi BBC.
TRT Balkan
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Glavni tužilac ICC-a poziva zemlje da poštuju naloge za hapšenje
ICC nema ovlasti za provedbu svog mandata, ali svaka od 124 države potpisnice Rimskog statuta mora uhititi izraelskog premijera Netanyahua, bivšeg ministra odbrane Galanta ili čelnika oružanog krila Hamasa, uđu li osumnjičenici na njihov teritorij.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.