NATO će započeti najveću vježbu raspoređivanja zračnih snaga u Evropi u historiji Saveza, pokazujući jedinstvo partnerima i potencijalnim prijetnjama.
"Air Defender 23" pod vodstvom Njemačke trajat će do 23. juna i uključivat će blizu 250 vojnih aviona iz 25 zemalja NATO-a i partnerskih zemalja, uključujući Japan i Švedsku, koja se nadmeće za pridruživanje Saveza.
Do 10.000 ljudi će učestvovati u vježbama namijenjenim jačanju interoperabilnosti i spremnosti za zaštitu od dronova i krstarećih projektila u slučaju napada na gradove, aerodrome ili morske luke na teritoriji NATO-a.
Predstavljajući planove prošle sedmice, generalpukovnik Ingo Gerhartz iz njemačkog Luftwaffea rekao je da je "Air Defender" zamišljen 2018. djelomično kao odgovor na rusku aneksiju Krima od Ukrajine četiri godine prije, iako je rekao da "nije bio usmjeren ni na koga".
On je rekao da dok će NATO braniti "svaki centimetar" svoje teritorije, vježba neće "poslati nikakve letove, naprimjer, u pravcu Kalinjingrada", ruske enklave koja graniči sa zemljama članicama saveza, Poljskom i Litvanijom.
"Mi smo odbrambeni savez, pa je tako i planirana ova vježba", rekao je on.
Američka ambasadorica u Njemačkoj Amy Gutmann rekla je da će vježba pokazati "izvan svake sumnje agilnost i brzinu naših savezničkih snaga" i da je namijenjena slanju poruke zemljama uključujući Rusiju.
"Bila bih prilično iznenađena da bilo koji svjetski lider nije uzeo u obzir šta ovo pokazuje u smislu duha ovog saveza, što znači snagu ovog saveza, a to uključuje i gospodina Putina", rekla je ona novinarima, misleći na ruskog predsjednika.
"Zajedničkom sinhronizacijom umnožavamo našu snagu."
Ruska ofanziva na Ukrajinu potaknula je zapadni vojni savez osnovan prije gotovo 75 godina da se suoči sa Sovjetskim Savezom.
Finska i Švedska, koje su dugo zadržale zvaničnu neutralnost kako bi izbjegle sukob s Moskvom, tražile su članstvo u NATO-u nakon ruske ofanzive u februaru 2022. godine.
Prema petom članu NATO-a, napad na jednu članicu smatra se napadom na sve.
Takmičenje velikih sila
Vježba će uključivati obuku na operativnom i taktičkom nivou, prvenstveno u Njemačkoj, ali i u Češkoj, Estoniji i Latviji. Njemački kancelar Olaf Scholz posjetit će u petak pilote koji se nalaze na aerodromu Schleswig-Jagel u sjevernoj Njemačkoj.
General Michael Loh, direktor američke Nacionalne zračne garde, rekao je da su dužnosti NATO-a na "prekretnici".
"Mnogo toga se promijenilo u strateškom pejzažu širom svijeta, posebno ovdje u Evropi," rekao je on.
Vježba će se fokusirati na "dopunu stalnog prisustva Sjedinjenih Država u Evropi", kao i na pružanje obuke "u većem obimu od onoga što se obično izvodi na kontinentu", dodao je Loh.
Rekao je da će mnogi piloti Saveza prvi put raditi zajedno.
"Radi se o njegovanju starih odnosa koje imamo, ali i o izgradnji novih s ovom mlađom generacijom pilota", rekao je on.
"I tako se sada radi o tome da utvrdimo šta znači ići protiv velike sile u takmičenju velikih sila."
Gutmann je rekla da, iako nema planova da se "Air Defender" vježba ponovi, te dodala: "Nemamo želju da ovo bude posljednja."
Upitan o mogućim poremećajima u civilnom vazdušnom saobraćaju tokom vježbe, Gerhartz je rekao da će planeri učiniti "sve što je u našoj moći" da ograniče kašnjenja ili otkazivanje letova.
Njemačke vlasti upozorile su da bi vježbe mogle utjecati na raspored letova.