Izraelska okupacija palestinskih teritorija doprinijela je ekološkoj katastrofi, posebno od početka rata u Gazi, koji traje već 411 dana.
Uprkos tome što je Izrael tokom posljednjih 13 mjeseci stvorio neviđene nivoe zagađenja tla, vode i zraka u Gazi, iznenađujuće je dobio mjesto za pregovaračkim stolom na samitu COP29, 29. izdanju konferencije UN-a o klimatskim promjenama koja se trenutno održava u Bakuu, Azerbejdžan.
Svrha konferencije COP29 je da ujedini svjetske nacije oko zajedničkih ciljeva ublažavanja klimatskih promjena i zaštite ranjivih populacija — ciljeva koje je Izrael očito narušio, posebno od početka genocidnog rata u Gazi u oktobru 2023.
UN-ov Program za okoliš procjenjuje da je intenzivno bombardiranje Izraela dovelo do “neviđene destrukcije” produktivnih resursa Gaze, uništivši kanalizacione, otpadne i sisteme upravljanja čvrstim otpadom.
Uništavanje zgrada, puteva i ostale infrastrukture u Gazi generisalo je više od 39 miliona tona ruševina — od kojih su neke kontaminirane neeksplodiranim oružjem, azbestom i drugim opasnim supstancama.
Brojni izvještaji ekoloških organizacija ističu kako je nedavno izraelsko bombardiranje — zajedno s decenijama eksploatacije prirodnih resursa u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali — prouzrokovalo ekološku katastrofu i nanijelo nepopravljivu štetu lokalnim zajednicama.
Primjera radi, Izrael je optužen za prekomjernu eksploataciju zajedničkih izvora vode, ostavljajući Palestince s ograničenim pristupom čistoj vodi.
S pet postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koja su zatvorena, izraelski rat u Gazi ostavio je sisteme za vodu, sanitarne usluge i higijenu gotovo potpuno uništenim.
Ovo podriva principe ekološke pravde i jednakosti, koji su centralni za misiju COP samita.
Izrael koristi američke Joint Direct Attack Municije bombe, uključujući precizno navođene "bunker-busters" bombe od 450 i 900 kilograma, koje pretvaraju “zemlju u tekućinu.”
Prema Euro-mediteranskom monitoru za ljudska prava i Globalnom institutu za vodu, okoliš i zdravlje (GIWEH), čak 97 posto vode u Gazi postalo je kontaminirano.
Situacija se dodatno pogoršala zbog akutne krize s električnom energijom koja otežava rad bunara za vodu i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Otprilike 80 posto neprečišćene kanalizacije iz Gaze ispušta se u more, dok ostatak propušta u podzemne vode.
Slično tome, Izrael se također upustio u “sistematsko iskorjenjivanje” stotina hiljada palestinskih maslina.
Prema jednoj procjeni, izraelske vlasti su od 1967. iščupale više od 800.000 palestinskih maslina. Radi poređenja, ovo namjerno uništavanje je ekvivalentno uklanjanju svih 24.000 stabala u Central Parku u New Yorku 33 puta.
Omogućiti Izraelu sudjelovanje na samitu COP29 dok se otvoreno upušta u prakse koje štete i ekosistemima i marginalizovanim zajednicama, šalje kontradiktornu poruku o predanosti samita ekološkoj pravdi.