„Ima li umjetnost još uvijek svoje mjesto u ovakvoj krizi?“, rekao je Aoun, 45-godišnji slikar i vajar koji koristi mješovite tehnike. Foto: Reuters

Dok Izrael vodi smrtonosnu ofanzivu protiv Hezbollaha u njegovoj domovini, libanski umjetnik Charbel Samuel Aoun bori se s pitanjem o ulozi umjetnosti u zemlji koja je zahvaćena sukobom.

„Ima li umjetnost još uvijek svoje mjesto u ovakvoj krizi?“, rekao je Aoun, 45-godišnji slikar i vajar koji koristi mješovite tehnike.

Liban je kroz historiju igrao centralnu ulogu na umjetničkoj sceni arapskog svijeta, služeći kao živahno središte za vizualne umjetnosti, muziku i teatar, spajajući tradicionalne i savremene utjecaje.

Sada, libanski umjetnici koriste svoja djela kao izlaz za frustraciju i očajanje koje osjećaju nakon jednogodišnje izraelske ofanzive koja je ubila više od 3.200 ljudi, a velika većina njih od septembra.

Aounova djela direktan su odraz kriza u Libanu. Godine 2013. počeo je skupljati prašinu iz sirijskih izbjegličkih kampova u Libanu kako bi stvorio niz slojevitih slika, prije nego što je prešao na istraživanje drugih medija.

Sada kaže da je tama i beznađe rata – i ostatci koje je ostavio izraelski intenzivni zračni napad širom juga, istoka Libana i južnih predgrađa Bejruta – oživjeli njegovu želju da ponovo radi s prašinom.

„Ili ćete sve zaustaviti ili ćete nastaviti s onim malim što još ima značenje“, rekao je.

Dvije njegove izložbe otkazane su zbog rata. Dok je nekada živio od prihoda od svoje umjetnosti, sada se oslanja i na prodaju meda sa svojih košnica, koje je prvi put postavio kao projekt za stvaranje umjetnosti od pčelinjeg voska.

„Više ne mogu ovisiti o tržištu umjetnosti“, rekao je.

Galerije širom Bejruta zatvorene su u posljednjim mjesecima, a vlasnici su za Reuters rekli da trenutno nema potražnje za kupovinom umjetnosti. Čuveni libanski muzej moderne umjetnosti, Sursock Museum, premjestio je svoje zbirke u podzemno skladište.

Emocionalne posljedice sukoba

Libanska pjevačica i muzičarka Joy Fayad suočavala se s emocionalnim posljedicama sukoba – što joj je otežalo nastupe tokom mjeseci.

„Ovo je ograničilo moju kreativnost, kao da sam se isključila. Nisam mogla davati ni drugima, niti sebi“, rekla je Fayad, 36-godišnja pjevačica.

Umjesto toga, svoju energiju usmjerila je na pisanje pjesama. Jedan stih u novoj pjesmi glasi: „Ti si od potlačenog naroda, čija je riječ utišana, a svojim oružjem plaćaš cijenu svojom krvlju.“

Nedavno je ponovo počela nastupati, pjevajući djeci koja su raseljena i izbjegla u Libanu na humanitarnom događaju sjeverno od Bejruta.

„Oni mijenjaju atmosferu, zabavljaju se nakon ovako teškog perioda“, rekla je, posebno za one koji su se navikli na zvuk bombi umjesto ritma.

TRT Balkan / agencije