Blumenthal je rekao da su SAD isporučivši Izraelu oružje vrijednim milijarde dolara od 7. oktobra 2023. godine omogućile Izraelu da prekrši međunarodno humanitarno pravo i američko pravo.     Foto: Reuters

Gotovo je nemoguće za demokrate i republikance da zaustave prodaju oružja Izraelu zbog snažnog lobiranja Američko-izraelskog komiteta za javne poslove (AIPAC), kazao je urednik Max Blumenthal iz "The Grayzone News".

Napomenuo je da političari s ograničenim znanjem o palestinskom pitanju i oni koji Izrael vide kao svetu zemlju dobijaju značajnu finansijsku podršku za svoje kampanje.

Istakao je da izraelski premijer Benjamin Netanyahu posjećuje političare, a mreža koja ih podržava upoređuje se s velikim mafijaškim bosom.

Političari, sa ograničenim razumijevanjem druge strane, s entuzijazmom podržavaju Netanyahua, rekao je Blumenthal, navodeći da AIPAC djeluje u Washingtonu sa malo protivljenja zbog ukorijenjenih predrasuda prema Arapima i muslimanima.

Blumenthal je rekao da se sredstva iz industrije oružja direktno kanališu članovima američkog Kongresa, pri čemu ih Pentagon redovno obavještava kako bi utjecali na stavove, a mediji su kontrolisani na različite načine.

Naveo je da bi, ako bi SAD uvele embargo na oružje Izraelu, neizbježno uslijedio prekid vatre. Međutim, Washington nije u stanju da kontroliše Izrael.

Gotovo je nemoguće da se nezavisni predsjednički kandidat pojavi u Demokratskoj stranci bez utjecaja Izraela, rekao je Blumenthal.

Mnogi lideri, izvan dosega AIPAC-a, suočili bi se s prijetnjama atentatom, sličnim onima koje doživljavaju lideri Bliskog istoka, ako odbiju ispuniti zahtjeve Izraela ili osporavati njegov autoritet.

Blumenthal je rekao da su SAD isporučivši Izraelu oružje vrijednim milijarde dolara od 7. oktobra 2023. godine omogućile Izraelu da prekrši međunarodno humanitarno pravo i američko pravo.

Tvrdio je da su SAD postale saučesnici u ratnim zločinima u Pojasu Gaze i da bi se mogle smatrati među odgovornim stranama za genocid.

Blumenthal je podsjetio da je uprkos pismu američkog šefa odbrane Lloyda Austina i državnog sekretara Antonyja Blinkena u kojem se traži dnevni ulazak najmanje 350 kamiona humanitarne pomoći u Gazu, Izrael dozvolio da prođe samo 71 kamion.

Naglasio je da bi se prema američkom zakonu zemlje koje blokiraju humanitarnu pomoć trebale suočiti s prekidom isporuke oružja, ali sumnja da će Washington uvesti sankcije Izraelu.

Uzimajući u obzir izvještaj "Washington Posta" od 1. novembra, u kojem se navode dokazi o ubijanju civila u Gazi uzrokovanim oružjem proizvedenim u SAD-u, Blumenthal je rekao da izvještaji sadrže konkretne dokaze.

Na primjer, ostaci američkih bombi pronađeni su u skloništu u Beit Lahiyi, gdje je ubijeno skoro 100 ljudi, rekao je.

Naglasio je da SAD koristi svoju moć u UN-u i podršku drugih evropskih zemalja koje kontroliše kako bi zaštitile Izrael od odgovornosti i blokirale napore da se zaustavi genocid.

TRT Balkan / agencije