Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa i visoki vladini dužnosnici pozdravili su odluku o privremenim mjerama Međunarodnog suda pravde (ICJ) kojima se Izraelu nalaže da ne počini genocid u vojnoj operaciji u Gazi.
"To je prelomna presuda za sve one koji žele vidjeti mir u Palestini", rekao je novinarima Fikile Mbalula, generalni sekretar vladajuće stranke Afričkog nacionalnog kongresa (ANC).
Dužnosnici vladajućeg ANC-a koji su prisustvovali stranačkom sastanku, uključujući Ramaphosu, gledali su uživo prenos odluke ICJ-a.
Dok je sud zaključivao svoju privremenu presudu, predsjednik Ramaphosa, ministri i drugi članovi stranke su iskazivali zadovoljstvo.
“Neka povijest zabilježi da je Južna Afrika predvodila međunarodnu zajednicu u borbi za davanje smisla riječima "nikad više"...! Ljudi Palestine također imaju pravo na život,” napisao je Clayson Monyela, glasnogovornik Odjela za međunarodne odnose i saradnju, na mreži X.
Predsjednik Južne Afrike Cyril Ramaphosa obećao je u petak da njegova zemlja neće odustati u posvećenosti da Palestinci osiguraju svoje pravo na samoopredjeljenje.
U televizijskom obraćanju naciji nedugo nakon što je Međunarodni sud pravde (ICJ) naredio Izraelu da poduzme "sve mjere u njegovoj moći" kako bi spriječio akte genocida u Gazi, Ramaphosa je izrazio uvjerenje da će ta naredba otvoriti put za okončanje sadašnje krize u palestinskoj enklavi.
Ramaphosa je rekao da su neki kritikovali Južnu Afriku jer je Izrael odvela pred Haški sud, ali je ustvrdio da kao zemlja koja je iskusila aparthejd ne može podnijeti i gledati kako se zločini odvijaju bez poduzimanja mjera.
ICJ je u petak također naredio Izraelu da poduzme hitne i efikasne mjere kako bi omogućio pružanje hitno potrebnih osnovnih usluga i humanitarne pomoći u Pojasu Gaze, ali nije naredio prekid vatre.
Ramaphosa je podvukao potrebu za zajedničkim naporima da se postigne prekid vatre i pregovori o trajnom o dvodržavnom rješenju.
Južnoafrička Republika podnijela je tužbu protiv Izraela 29. decembra 2023, navodeći da je prekršio svoje obaveze prema Konvenciji o genocidu te zatražila privremene mjere kako bi se "spriječila daljnja, ozbiljna i nepopravljiva šteta pravima palestinskog naroda prema Konvenciji o genocidu".
"Nikad više ta djela genocida neće biti počinjena nekažnjeno", rekao je južnoafrički predsjednik i dodao da počinioci moraju odgovarati.
U ranijem saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Južne Afrike navodi se da će ta zemlja "nastaviti činiti sve što je u njenoj moći da očuva postojanje palestinskog naroda, da okonča sve akte aparthejda i genocida nad palestinskim narodom i da ide s njima prema ostvarivanje njihovog kolektivnog prava na samoopredjeljenje."
"Kao što je Nelson Mandela jednom izjavio, 'naša sloboda je nepotpuna bez slobode Palestinaca'", dodaje se.
Južnoafrička Republika podnijela je 29. decembra tužbu ICJ-u tražeći zabranu protiv Izraela na temelju toga da izraelski napadi na Gazu krše Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Donoseći privremenu odluku u slučaju genocida, Međunarodni sud pravde u Hagu naredio je Izraelu da poduzme "sve mjere u okviru svoje moći" kako bi spriječio djela genocida u Gazi, ali nije naredio prekid vatre.
Sud je također naredio Izraelu da poduzme hitne i efikasne mjere kako bi omogućio pružanje hitno potrebnih osnovnih usluga i humanitarne pomoći u Pojasu Gaze.