Svima je već poznato odakle dolazi novac Izraelu da gotovo godinu bez prestanka bombarduje i ubija Palestince.
Ali, manje je poznato da izraelska ekonomija iz dana u dan sve više propada.
Razorni napadi na Gazu koštali su izraelsku ekonomiju više od 67,3 milijarde dolara, dok je budžetski deficit zemlje u julu ove godine dostigao 8,1%, što je nešto više od 41,8 milijardi dolara.
Sav taj novac iskorišten je za ubistva više od 40.000 Palestinaca, među kojima je 15.000 djece.
Bankroti firmi, propali turizam, zatvorene trgovačke rute, oslabljeni energetski sektor… samo su neki od ubica izraelske ekonomije. Evo kako i zašto.
Bankroti firmi
Visoke kamatne stope i nedostatak radne snage rezultirali su bankrotom 46.000 firmi, a očekuje se da će taj broj do kraja godine porasti na 60.000.
Najteže su pogođeni sektori građevinarstva i poljoprivrede.
Turizam
Turizam, koji čini približno 3 posto izraelske ekonomije i direktno zapošljava više od 200.000 Izraelaca je naglo pao za 70,1% u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
Aviokompanije otkazuju letove, a luksuzni hoteli su poluprazni.
Izrael se ne suočava samo s manjkom stranih turista, već i s odlivom vlastitog stanovništva. Tako je 550.000 Izraelaca napustilo zemlju tokom prvih šest mjeseci rata.
Trgovačke rute
Najveći dio trgovine Izraela odvija se preko luke Eilat na Crvenom moru. Odnosno, odvijao se sve dok njihove brodove nije posjetila jemenska grupa – Huti.
Da, to je ona grupa koju ste vidjeli kako zauzima izraelske brodove i organizuje izlete na njima – šaljući Izraelu i svim zemljama koje podržavaju genocidni rat u Gazi jasnu poruku.
Nastavit će svoje napade na sve brodove koji podržavaju genocidni rat u Gazi, uključujuči britanske i američke.
Nakon višemjesečne pomorske blokade, izraelska luka Eilat je proglasila bankrot.
Trgovinski embargo
Turska vlada prekinula je sve trgovinske veze s Izraelom, vrijedne 7 milijardi dolara godišnje, što je ostavilo izraelske uvoznike i izvoznike u teškom stanju.
Izraelski uvoznici su morali pronaći alternativne i dosta skuplje transportne luke kao i dobavljače kako bi zaobišli tursku zabranu.
Energetski sektor
Tu je i kriza u energetskom sektoru koja dodatno produbljuje izraelsku elektroenergetsku mrežu koja je i dalje ovisna o uglju, posebno nakon što je Kolumbija, njihov najveći dobavljač, odlučila prekinuti trgovinske i diplomatske veze s Izraelom kao odmazdu za razorne napade na Gazu.
Izrael je do sankcija uvozio 50% uglja iz Kolumbije, u vrijednosti od blizu 450 miliona dolara.
Ovo je najmanja cijena genocida koju Izrael plaća zbog svoje agresije prema palestinskom narodu.
Prema mišljenjima ekonomskih stručnjaka, ekonomski pokazatelji upućuju na to da je pred Izraelom ekonomska katastrofa koja tek slijedi.