Od svog osnivanja 1948. godine, Izrael je okupirao teritorije mnogih susjednih zemalja, posebno Palestine, i unatoč proteklim decenijama nije se povukao s većine okupiranih teritorija.
Nakon što je svrgnut režim stranke Baas zauzimanje tampon zone u Siriji od strane izraelske vojske u fokusu je ponovo okupacijska politika Tel Aviva.
Proces izraelske okupacije započeo je rezolucijom 181 Ujedinjenih naroda (UN) 1947. godine. Odlukom UN-a više od 56 posto povijesnog palestinskog teritorija planirano je da se ostavi Židovima.
Država Izrael osnovana je 14. maja 1948. godine, kada je okončana britanska okupacija povijesnog palestinskog teritorija.
Prvi rat izbio je 1948. između Izraela, koji je proglasio svoju neovisnost, i arapskih zemalja.
U ovom ratu Izrael je zauzeo gotovo 68 posto palestinskog teritorija, uključujući i zapadni Al-Quds (Jerusalem).
Najveća okupacija dogodila se 1967. godine
Izrael, koji je od svog osnutka nastavio i proširio okupacijsku politiku, započeo je proces 1967. godine, što je bio početak mnogih problema u regiji, uključujući i rješenje s dvije države.
Izrael je okupirao Istočni Al-Quds (Jerusalem), Zapadnu obalu, Pojas Gaze, kao i egipatski Sinajski poluotok i sirijsku Golansku visoravan u bitci poznatoj kao "Šestodnevni rat".
Egipat i Sirija pokrenuli su Jomkipurski rat 1973. godine kako bi vratili teritorije okupirane 1967. Izrael, koji je bio teško pogođen u ovom ratu, povukao se sa Sinajskog poluotoka nakon mirovnog sporazuma s Egiptom 1979. godine.
Iako se Izrael povukao iz regija koje je zauzeo u ratu 1973. Sporazumom o razdvajanju snaga potpisanim sa Sirijom godinu dana kasnije, nastavlja svoju okupaciju Golanske visoravni.
Okupacije u Libanonu
Osim Palestine, Egipta i Sirije, Izrael je u više navrata pod raznim izgovorima napadao susjedni Libanon.
Izrael, koji je svoju prvu invaziju na Libanon pokrenuo 1978. godine, a zauzeo je teritorij ove zemlje u ratovima 1982, 1996. i 2006. godine.
U skladu s postignutim dogovorima, Izrael se povukao s libanonske teritorije koju je okupirao u ratovima.
Izrael je posljednji put okupirao neke regije na jugu Libanona kopnenim napadom koji je pokrenuo 30. septembra ove godine. Zbog ove okupacije, gotovo dva miliona ljudi je raseljeno u Libanonu, koji ima oko 5,3 miliona stanovnika.
Nastavlja se okupacija Istočnog Al-Qudsa, Zapadne obale i Golanske visoravni
Iako je prošlo 57 godina, Izrael se nije povukao sa Zapadne obale, Istočnog Al-Qudsa i Golanske visoravni koje je okupirao 1967. godine.
Umjesto da odustane od okupacije u navedenim regijama, Izrael je odlučio da je konsoliduje.
S tim u vezi, više od 250 palestinskih zemljišta je zaplijenjeno na Zapadnoj obali i u Istočnom AL-Qudsu, a više od 700.000 Izraelaca, koji su uzurpirali palestinsku teritoriju, naseljeno je u tamo izgrađenim ilegalnim naseljima.
Danas postoji više od 30 židovskih naselja na Golanskoj visoravni, u kojima živi oko 20.000 doseljenika.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavama posljednjih dana poručuje da neće odustati od okupacije u ovim područjima.