Vojska je navela da je "ostanak u ovoj oblasti postao opasan" zbog "raketne vatre" iz južne oblasti Khan Younisa.     Foto: AA

Izraelska vojska je u subotu naredila stanovnicima Khan Younisa da se evakuišu i krenu prema Al-Mawasiju u južnom Pojasu Gaze, području koje je označeno kao sigurna zona, ali je često napadano.

Vojska je navela da je "ostanak u ovoj oblasti postao opasan" zbog "raketne vatre" iz južne oblasti Khan Younisa.

"Rano upozorenje civilima vrši se kako bi se ublažila šteta civilnom stanovništvu i kako bi držali civile podalje od područja borbenih dejstava", dodali su.

Izraelska vojska je 13. jula gađala kampove raseljenih u Al Mawasiju, ubivši više od 90 Palestinaca i ranivši skoro 300 drugih, prema zvaničnim palestinskim izvorima.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdio je tada da su zračni napadi ciljali Mohameda Deifa, glavnog komandanta Hamasovih brigada Al-Qassam i njegovog zamjenika.

Ministarstvo zdravstva: Medicinski centri u Khan Younisu zatvoreni nakon naređenja za evakuaciju

Nekoliko centara primarne zdravstvene zaštite i medicinskih punktova u Khan Younisu, u južnom dijelu Pojasa Gaze, zatvoreno je nakon naređenja izraelske vojske za evakuaciju, saopćilo je u subotu Ministarstvo zdravstva opkoljene palestinske enklave.

"Zbog sve većeg broja prisilno evakuisanih područja u južnoj Gazi, nekoliko centara primarne zdravstvene zaštite sada nije u funkciji", navedeno je u saopćenju Ministarstva.

Upozorili su da bi medicinski kompleks Nasser u Khan Younisu, jedina bolnica koja još uvijek radi uprkos brojnim izazovima, također mogao biti zatvoren, što predstavlja "određenu zdravstvenu katastrofu".

Navedeno je i da "sve veći broj raseljenih osoba koje žive bez pristupa vodi i usred kanalizacije i nagomilanog otpada, bez sredstava za ličnu higijenu, imaju različita oboljenja, a time postoji i opasnost za širenje dječje paralize i drugih bolesti".

Prema posljednjim statističkim podacima Ureda za medije u Gazi, kod više od 1,7 miliona raseljenih osoba zabilježene su zarazne bolesti zbog raseljavanja i prenaseljenosti.

Ministarstvo je pozvalo međunarodne i UN organizacije da brzo intervenišu kako bi zaštitile preostale zdravstvene institucije i obezbijedile neophodne resurse i zalihe.

Kršeći rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija kojom se zahtijeva hitan prekid vatre, Izrael od 7. oktobra izvodi kontinuirane napade u Pojasu Gaze u kojim je do sada ubijeno 39.258, a ranjeno 90.589 Palestinaca.

Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, koji je naredio Tel Avivu da odmah zaustavi svoju vojnu operaciju u južnom gradu Rafah, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.

TRT Balkan / agencije