Ankara i Washington nadaju se povećanju bilateralne trgovine u narednim godinama, ali mnogo toga zavisi od Trumpovih politika.      Foto: AA Archive

Turski stručnjaci i zvaničnici izrazili su oprezni optimizam povodom izbora Donalda Trumpa za novog predsjednika SAD-a, kao i njegovih ekonomskih politika koje bi mogle direktno utjecati na Turkiye.

Dvije NATO saveznice imale su napet odnos posljednjih godina, dok su upravljale regionalnim sigurnosnim pitanjima, uključujući prekogranični terorizam, što je pogoršalo zabrinutost Ankare za sigurnost.

Ipak, trgovina između ove dvije zemlje pokazala se kao stabilizirajući faktor. Vlade obje zemlje istaknule su važnost produbljivanja ekonomske saradnje, nadajući se da to može otvoriti put ka kooperativnijem poglavlju.

„Trump pruža veću transparentnost i jasnije iznosi namjere SAD-a u vezi s trgovinom s Turkiye i širim Bliskim istokom. To omogućava Turkiye da bolje procijeni i iskoristi prilike za saradnju i trgovinu“, rekao je visoki turski zvaničnik, koji je tražio da ostane anoniman.

Tokom proteklih pet godina, bilateralna trgovina između dvije zemlje gotovo se udvostručila na 35 milijardi dolara, rekao je turski ministar trgovine Omer Bolat na programu Mobilizacije izvoza Turkiye ranije ove sedmice.

Iako Trump, koji je pobijedio na izborima 5. novembra, zagovara protekcionističku trgovinsku politiku i uveo je carine na uvoz iz Kine, neke od njegovih odluka su posredno koristile Turkiye.

„Turkiye i Sjedinjene Države postavile su cilj od 100 milijardi dolara trgovinskog obima prije pet godina“, rekao je Bolat, dodajući: „Očekujemo uravnoteženije i pravednije trgovinske politike pod novom administracijom.“ Bolat je izrazio optimizam u vezi s uklanjanjem trgovinskih prepreka, posebno u sektorima poput čelika i tekstila, koji se suočavaju sa značajnim barijerama.

„Tokom Trumpovog prvog mandata, odnosi su bili turbulentni“, kazao je Bolat. Naglasio je potrebu za dubljim angažmanom kako bi se riješili trgovinski disbalansi, uklonile barijere i unaprijedio politički dijalog pod reizabranom Trumpovom administracijom.

Širenje na američko tržište

Mustafa Gultepe, predsjednik Skupštine turskih izvoznika (TIM), naglasio je stratešku važnost SAD-a za turske izvoznike.

„Uprkos geografskoj udaljenosti, Sjedinjene Države ostaju jedan od vodećih trgovinskih partnera Turkiye. U 2023. godini izvezli smo robu u vrijednosti od približno 15 milijardi dolara u SAD, što je doprinijelo bilateralnom trgovinskom obimu od 31 milijarde dolara, dok su uvozi iznosili blizu 16 milijardi dolara“, rekao je Gultepe.

„U prvih deset mjeseci 2024. godine izvoz u SAD povećan je za 9,2 posto, dosegnuvši 13,4 milijarde dolara“, istaknuo je Gultepe. Ipak, udio Turkiye u ukupnom američkom uvozu, čija vrijednost premašuje 2 biliona dolara, ostaje skromnih 0,75 posto.

„Naš cilj je podići ovaj udio na najmanje 2 posto“, dodao je, ukazujući na prethodni cilj Trumpove administracije od 100 milijardi dolara u trgovini kao signal neiskorištenog potencijala.

Gultepe je priznao da bi Trumpove očekivane protekcionističke politike, iako prvenstveno usmjerene na Kinu, mogle stvoriti nove prepreke za turske izvoznike. „Ostajemo posvećeni širenju našeg prisustva na američkom tržištu uprkos ovim potencijalnim izazovima.“

Rješavanje neravnoteže

„Tokom protekle dvije decenije, tursko-američki odnosi bili su opterećeni raznim krizama“, izjavila je dr. Helin Sari Ertem, vanredna profesorica međunarodnih odnosa na Univerzitetu Medeniyet u Istanbulu.

Tursko-američki odnosi, često opterećeni geopolitičkim sporovima — od statusa PKK/YPG terorista do američkih politika u istočnom Mediteranu — često su zasjenjivali ekonomske veze.

„Iako je trgovina važan aspekt odnosa, ona je postala donekle sekundarna u odnosu na hitna pitanja nacionalne sigurnosti, poput neslaganja oko PYD/YPG/PKK-a i FETO-a, koja su značajno utjecala na bilateralne veze“, istaknula je Ertem.

Ertem je ukazala na pragmatičnu osnovu odnosa. „Obje zemlje balansiraju domaću retoriku s potrebom za dijalogom o diplomatiji i drugim strateškim interesima“, rekla je.

Prilike i izazovi

Iz turske perspektive, ovaj optimizam ublažavaju izazovi koje predstavljaju američke sankcije Moskvi, koje su značajno opteretile turske kompanije i banke poslovno povezane s Rusijom.

„Očekujemo da se ti pritisci ublaže ili u potpunosti ukinu“, izjavio je turski zvaničnik, naglašavajući da poboljšana komunikacija na nivou lidera može otvoriti put za značajan napredak.

Ertem je primijetila da je Trumpov poslovni pristup međunarodnim odnosima imao mješovite implikacije za Turkiye. U širem smislu, Trumpova odluka da odustane od Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva (TTIP) bila je dvosjekli mač za Turkiye.

Ertem je istaknula da bi TTIP, da je stupio na snagu, dodatno ugrozio Turkiye, koja bi bila isključena iz tog međunarodnog trgovinskog sporazuma.

Ipak, upozorila je da će bilateralni trgovinski pregovori s Trumpovom administracijom zavisiti od složenih pregovora na ekonomskom i geopolitičkom nivou.

„Iako TTIP više nije zabrinjavajući, američka sklonost pregovaranju trgovinskih sporazuma s pojedinačnim zemljama EU vjerovatno neće donijeti značajnu prednost za Turkiye“, rekla je.

Uprkos globalnim ekonomskim izazovima, Turkiye je pokazala otpornost u diverzifikaciji svojih trgovinskih partnerstava. Gultepe je ukazao na snažan rast izvoza u Evropsku uniju, Bliski istok i Balkan, čak i u uslovima slabe regionalne ekonomske aktivnosti.

„Naša sposobnost da održimo zamah na američkom tržištu naglašava prilagodljivost Turkiye i njen rastući globalni utjecaj“, zaključio je Gultepe.

TRT Balkan