Sam Perlo-Freeman, istraživač za grupu Kampanja protiv trgovine oružjem, rekao je da je najava "zakašnjela, ali dobrodošla".        Foto: Reuters

Vlada britanskog premijera Keira Starmera saopštila je da obustavlja izvoz nekih oružja u Izrael jer bi mogli biti korišteni za kršenje međunarodnog prava — potez s ograničenim vojnim uticajem namijenjen povećanju pritiska od frustriranih saveznika Izraela za okončanje rata u Gazi.

Ministar vanjskih poslova David Lammy rekao je u ponedjeljak da je britanska vlada zaključila da postoji "jasan rizik" da bi neki predmeti mogli biti korišteni za "počinjavanje ili olakšavanje ozbiljnog kršenja međunarodnog humanitarnog prava".

Rekao je zakonodavcima da se odluka odnosi na oko 30 od 350 postojećih licenci za izvoz opreme "koju procjenjujemo da se koristi u trenutnom sukobu u Gazi", uključujući dijelove za vojne avione, helikoptere i dronove, zajedno s predmetima koji se koriste za ciljanje na terenu.

„Odluka nije određivanje nevinosti ili krivice o tome je li Izrael prekršio međunarodno pravo, niti je embarga na oružje“, rekao je.

Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant rekao je na X-u:

"Duboko sam razočaran saznanjem o sankcijama koje je britanska vlada nametnula na licence za izvoz prema izraelskim odbrambenim institucijama."

Velika Britanija je među brojnim dugogodišnjim saveznicima Izraela čije vlade su pod sve većim pritiskom da obustave izvoz oružja zbog posljedica gotovo 11-mjesečnog rata u Gazi.

Prema Ministarstvu zdravstva u Gazi, više od 40.000 Palestinaca je ubijeno.

Britanske firme prodaju relativno mali iznos oružja i komponenti Izraelu u poređenju s velikim dobavljačima kao što su SAD i Njemačka. Ranije ove godine, vlada je saopštila da su vojni izvozi u Izrael iznosili 42 miliona funti (53 miliona dolara) u 2022. godini.

Međutim, Velika Britanija je jedan od najbližih saveznika Izraela, pa odluka ima određeni simbolički značaj. Novinar za vojne poslove za izraelski Channel 13 TV rekao je da bi potez mogao postati ozbiljniji ako i drugi saveznici slijede primjer.

Kasni potez

Sam Perlo-Freeman, istraživač za grupu Kampanja protiv trgovine oružjem, rekao je da je najava "zakašnjela, ali dobrodošla". Međutim, rekao je da je "skandalozno i neopravdano" što dijelovi za borbene avione F-35 nisu među izvozima koji su obustavljeni. Potez vlade dolazi nakon što su dvije grupe, palestinska organizacija za ljudska prava Al-Haq i britanska Globalna mreža pravnih radnji, podnijele pravni izazov s ciljem da prisile V. Britaniju da prestane dodjeljivati bilo kakve licence za izvoz oružja Izraelu. Slučaj još uvijek nije otišao na potpuno suđenje. Dearbhla Minogue, viša pravnica za Globalnu mrežu pravnih radnji, rekla je da "važna odluka vlade potvrđuje sve što su Palestinci govorili mjesecima". Vlada britanskog laburističkog centra pod vodstvom Starmera, izabrana u julu, suočena je s pritiskom od nekih svojih članova i zakonodavaca da primjeni veći pritisak na Izrael da zaustavi nasilje. Na izborima, stranka je izgubila nekoliko mjesta za koja se očekivalo da će ih osvojiti propalestinski nezavisni kandidati nakon što je Starmer u početku odbio pozvati na prekid vatre nakon rata Izraela od 7. oktobra. U odstupanju od stava svog konzervativnog prethodnika, Starmerova vlada je u julu rekla da Velika Britanija neće intervenisati u zahtjev Međunarodnog krivičnog suda za nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Starmer je također obnovio finansiranje za UN-ovu Agenciju za pomoć Palestincima (UNRWA), koje je bilo obustavljeno od vlade konzervativnog premijera Rishija Sunaka u januaru. Lammy, koji je u posljednja dva mjeseca posjetio Izrael dva puta kao dio zapadnih napora da se postigne prekid vatre, rekao je da je cionist i "prijatelj Izraela", ali je nasilje u Gazi nazvao "strašnim". "Akcije Izraela u Gazi i dalje vode do ogromnog gubitka civila, široko rasprostranjene destrukcije civilne infrastrukture i ogromne patnje", rekao je.

TRT Balkan