Kijev je imao za cilj da se odupre preraspolaganju ruskih snaga, ojača domaći moral i pokaže svoje vojne sposobnosti saveznicima.            Foto: AA

Sukob u Ukrajini traje hiljadu dana.

Sukob je doživio značajnu promjenu nakon početka izraelskog rata u Gazi, koji je značajno utjecao na situaciju u Ukrajini, skrenuvši međunarodnu pažnju i resurse sa Kijeva.

Zapadne zemlje, posebno Sjedinjene Američke Države (SAD), morale su da usklade podršku Izraelu sa svojim obavezama prema Ukrajini, što je dovelo do zabrinutosti zbog pritiska na vojnu pomoć, politički fokus i ekonomske resurse.

U junu 2024. ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je mirovne pregovore, postavljanjem uslova, uključujući povlačenje Kijeva iz regiona pod kontrolom Moskve, priznanje ruskih teritorijalnih dobitaka, odricanje od antiruskih vojnih saveza i neutralnost Ukrajine.

Ukrajina je u augustu pokrenula upad u rusku oblast Kursk, ciljajući ključnu infrastrukturu poput aerodroma i transportnih ruta, dok je napredovala kopnenim snagama.

Kijev je imao za cilj da se odupre preraspolaganju ruskih snaga, ojača domaći moral i pokaže svoje vojne sposobnosti saveznicima.

Predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da se ovim operacijama nastoji uspostaviti strateška tampon zona, pojas zemlje koji razdvaja dvije zemlje kako bi se smanjili sukobi ili tenzije.

Putin je operaciju u Kursku opisao kao "teroristički napad", ističući da je Moskva to shvatila kao pokušaj da se skrene pažnja sa ukrajinskih regiona, koji je, kako je rekao, "propao".

U međuvremenu, Rusija je nastavila napredovanje na istoku Ukrajine, zauzimajući sela, uporišta i logistička čvorišta, uključujući Avdijevku, Zalizne i Vuhledar.

Sukob je sve više postajao rat na iscrpljivanje, pri čemu su obje strane jačale svoju odbranu.

Zelenski se dugo borio za dobivanje odobrenja za gađanje ruske teritorije balističkim projektilima zapadne proizvodnje, a u utorak je Brian Nichols, pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja zapadne hemisfere, potvrdio medijske izvještaje u kojima se tvrdi da je predsjednik Joe Biden popustio zahtjevu.

Sljedećeg dana nakon što su mediji objavili da bi Kijev mogao izvesti napade duboko na rusku teritoriju, Moskva je napravila uzvratni potez s Putinom koji je potpisao ažuriranu rusku nuklearnu doktrinu, dozvoljavajući nuklearne napade kao odgovor na napade balističkim projektilima.

Kako sukob u Ukrajini traje više od 1.000 dana, njegova složenost se produbljuje, oblikovana vanjskim krizama i eskalirajućim vojnim razvojem, naglašavajući ogromnu potrebu za obnovljenim diplomatskim naporima da se spriječi dalja eskalacija.

TRT Balkan / agencije