Dodao je da je 90 posto stambenih jedinica u Rafahu potpuno uništeno tokom 15 mjeseci izraelskog bombardovanja.     Foto: AA

Palestinski gradonačelnik apelovao je u četvrtak na međunarodnu zajednicu da obezbijedi 40.000 šatora i skloništa za raseljene civile u gradu Rafah na jugu Pojasa Gaze u jeku obilnih padavina i jakog vjetra.

Raseljeni Palestinci su proveli tešku noć u Pojasu Gaze nakon što je loše vrijeme donijelo obilne kiše i jak vjetar, koji su poplavili šatore i uništili mnoge, produbljujući njihovu patnju u ionako teškim humanitarnim uslovima.

“Situacija u Rafahu je dostigla katastrofalan nivo, sa desetinama hiljada ljudi koji su noćili na otvorenom pod jakom kišom i jakim vjetrovima koji su uništili njihove dotrajale šatore, ostavljajući ih ranjivim na hladnoću, glad i bolesti”, naveo je u saopćenju gradonačelnik Ahmed al-Soufi.

Dodao je da je 90 posto stambenih jedinica u Rafahu potpuno uništeno tokom 15 mjeseci izraelskog bombardovanja.

“Nekih 52.000 jedinica je djelimično oštećeno, zbog čega grad nije mogao da primi pogođene stanovnike, bez održivih stambenih rješenja na vidiku”, istakao je Al-Soufi.

Upozorio je da Rafah “više nije pogodan za stanovanje“.

“Situacija se svakim danom pogoršava bez istinske međunarodne intervencije kako bi se Palestinci spasili od opasnosti raseljavanja, gladi i bolesti”, naglasio je Al-Soufi.

Gradonačelnik Rafaha pozvao je Ujedinjene nacije, humanitarne organizacije i međunarodna tijela da obezbijede "barem minimum neophodnih stvari za dostojanstven život prije nego što se katastrofa pretvori u tragediju koja se ne može kontrolisati".

“Međunarodna zajednica mora odmah djelovati kako bi osigurala 40.000 šatora i skloništa za raseljene Palestince u gradu, koji su ostali bez domova zbog izraelske okupacije”, istakao je A-Soufi i dodao:

“Rafah umire, a svako odlaganje adekvatnog odgovora je smrtna presuda za hiljade porodica koje su izgubile sve.”

Prema navodima Ureda za medije Vlade Gaze, izraelska vojska je uništila gotovo 88 posto infrastrukture Pojasa Gaze tokom izraelskog rata, uključujući kuće, vitalne objekte i javne usluge.

Prva šestosedmična faza sporazuma o prekidu vatre stupila je na snagu 19. januara, čime je zaustavljen genocidni rat Izraela u Pojasu Gaze u kojem je od 7. oktobra 2023. ubijeno više od 47.400 Palestinaca, većinom žena i djece, a povrijeđeno više od 111.000.

Međunarodni krivični sud izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.

Izrael se također suočava s optužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svog rata u palestinskoj enklavi.

TRT Balkan / agencije