Predsjednik Republike Turkiye Recep Tayyip Erdogan pozvao je međunarodnu zajednicu da zaustavi izraelskog premijera Benjamina Netanyahua kao što je to učinio prije nekoliko generacija s nacističkim diktatorom Adolfom Hitlerom.
Erdogan se obratio učesnicima 79. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u New Yorku, a na početku govora je pozdravio delegaciju Palestine i izrazio nadu da je to historijsko prisustvo posljednji korak ka punopravnom članstvu Palestine u Ujedinjenim nacijama.
"Pozivam sve države da što prije priznaju državu Palestinu, tako što će biti na pravoj strani istorije u ovom vrlo kritičnom periodu", poručio je Erdogan.
Ističući da se obraća kao lider Turkiye koja nije daleko od tenzija, već u njihovoj žiži, Erdogan je kazao da na govornici želi iznijeti činjenice i istine koje neki ne žele čuti.
"Ujedinjene nacije, pod čijim smo krovom sada, osnovane su zbog održavanja međunarodnog mira i sigurnosti nakon Drugog svjetskog rata, u kojem su živote izgubili milioni ljudi. Uspostavom Ujedinjenih nacija, očekivanja za globalnu stabilnost, mir i pravdu ponovo su procvjetala, a nade u mir ponovo su iznikle. Međutim, sa žaljenjem vidimo da su posljednjih godina Ujedinjene nacije bile neefikasne u ispunjavanju svoje osnivačke misije. Sve više se UN pretvara u nefunkcionalnu, glomaznu i inertnu strukturu", kazao je Erdogan.
Podsjetivši na svoju stalnu poruku da je "svijet veći od pet", u kontekstu ekskluzivnog prava pet stalnih članica Vijeća sigurnosti na veto, Erdogan je kazao da su međunarodni mir i sigurnost previše važni da bi bili prepušteni hirovima pet privilegiranih zemalja. Dodao je da je najdramatičniji primjer toga masakr koji u Gazi traje već 353 dana.
"Više od 41.000 Palestinaca izgubilo je život u izraelskim napadima koji se neprekidno nastavljaju od 7. oktobra. Četrdeset i jedna hiljada ljudi, uglavnom djece i žena, brutalno je ubijeno. Opet, niko ne zna gdje se nalazi više od 10 hiljada stanovnika Gaze, od kojih su većina djeca. Isto tako, blizu 100 hiljada ljudi je povrijeđeno. Ubijena su 172 novinara pokušavajući da obavljaju svoju dužnost u teškim uslovima. Ubijeno je više od 500 bolničara koji su radili na spašavanju života. Ubijeno je više od 210 pripadnika Ujedinjenih nacija i humanitarnih radnika koji su pritekli u pomoć stanovnicima Gaze koji se bore s glađu i žeđu. Bombardovali su 820 džamija i tri crkve, koje se ne smiju dirati ni u ratu. Pogodili su desetine bolnica, stotine škola i više od 130 kola hitne pomoći koja su prevozila pacijente", kazao je Erdogan.
Turski predsjednik je dalje kazao da su snimci koji su procurili iz zatvora, koje je Izrael pretvorio u koncentracione logore, jasno pokazuju s kakvom smo vrstom ugnjetavanja suočeni.
Dodao je da je zbog izraelskih napada Gaza postala najveće groblje za djecu i žene na svijetu.
Podsjetivši na tragičnu priču šestogodišnje Hind Recep u Gazi, Erdogan je kazao da suvremeni svijet sa svim tehnologijama i mogućnostima nije spasio djevojčicu koja je 12 dana sama čekala ruku spasa.
"Nisu samo djeca ta koja umiru u Gazi. U isto vrijeme, sistem Ujedinjenih nacija umire, istina umire, vrijednosti koje Zapad tvrdi da brani umiru, nade čovječanstva da će živjeti u pravednijem svijetu umiru jedna po jedna. Ovdje otvoreno pitam organizacije za ljudska prava: Nisu li oni u Gazi i na Zapadnoj obali ljudska bića? Zar djeca u Palestini nemaju pravo da uče, žive i igraju se na ulici? Pitam međunarodne medije: Nisu li novinari koje je Izrael ubio u direktnom prenosu i čije su kancelarije pretresene vaše kolege? Vijeće sigurnosti UN-a pitam šta čekate da spriječite genocid u Gazi i da kažete stop ovom ugnjetavanju i varvarstvu? Šta čekate da zaustavite mrežu masakra koja ugrožava živote vlastitih građana, zajedno s palestinskim narodom, i uvlači cijeli region u rat za svoj politički prosperitet? Pitam i one koji bezuslovno podržavaju Izrael: Dokle ćete podnositi sramotu gledanja i učešća u ovom masakru?", poručio je Erdogan.
Ističući kako je međunarodna zajednica pala na ispitima u Gazi, Ramallahu, Libanu, Erdogan je kazao da su dešavanja u Palestini pokazatelj velikog moralnog kolapsa.
"Ovdje bih želio jasno iznijeti jednu činjenicu. Izraelska administracija, ne poštujući osnovna ljudska prava, vrši etničko čišćenje i direktan genocid nad nacijom i narodom te korak po korak okupira njihovu teritoriju. Palestinci, čija su sloboda, nezavisnost i najosnovnija prava uzurpirani, s pravom koriste svoja legitimna prava otpora naspram ove okupacije i ovih aktivnosti etničkog čišćenja. Opravdani otpor palestinskog naroda protiv onih koji okupiraju njihovu zemlju suviše je plemenit, častan i herojski da bi se smatrao nelegitimnim. Odavde još jednom od sveg srca pozdravljam svoju palestinsku braću i sestre koji brane svoju domovinu po cijenu života.
Jedini razlog za izraelsku agresiju na palestinski narod je bezuslovna podrška nekoliko zemalja Izraelu. Oni koji navodno pokušavaju postići primirje u Gazi, još uvijek šalju oružje i municiju u Izrael kako bi mogao nastaviti svoje masakre u pozadini. To je nedosljednost i neiskrenost", poručio je Erdogan.
Podsjetivši kako je Hamas prihvatio majski prijedlog prekida vatre u tri faze, a kako Izrael odbija taj prijedlog i nastavlja napade, Erdogan je kazao da se više ne smiju više dozvoljavati izraelske obmane.
"U okruženju u kojem se ne implementiraju rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a. neophodno je primijeniti prinudne mjere protiv Izraela. Stav Izraela je još jednom pokazao da je za međunarodnu zajednicu neophodno razviti mehanizam zaštite za palestinske civile. Baš kao što je Hitlera zaustavio savez čovječanstva prije 70 godina, Netanyahua i njegovu mrežu ubistava mora zaustaviti savez čovječanstva", kazao je Erdogan.
Naglasivši neophodnost uspostave trajnog prekida vatre, razmjene zarobljenika i slanja humanitarne pomoći u Gazu, Erdogan je kazao da ruku pomoći palestinskom narodu treba pružiti prije dolaska zime koja će dodatno otežati njihov život.
"Iako postoji hitna potreba za prekidom vatre u Gazi, pravi problem je okupacija palestinskih zemalja od strane Izraela. Važno je stvoriti nezavisnu, suverenu i geografski integrisanu državu Palestinu, zasnovanu na granicama iz 1967. godine, s istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom. Želio bih da znate da pomno pratimo sve učestalije napade na džamiju Al-Aksa, našu prvu kiblu i Haram Sharif. Ovdje govorim s hrabrošću koju dobijam iz svoje istorije i savjesnog i poštenog stava mojih predaka, jer mi smo narod koji je kroz historiju uvijek stajao uz potlačene, a protiv tlačitelja i ugnjetavanja. Dočekali smo otvorenih ruku i Jevreje koji su pobjegli od inkvizicije prije 500 godina i Jevreje koji su pobjegli iz Hitlerovih koncentracionih logora", kazao je Erdogan.
Naglašavajući da se Turkiye protivi antisemitizmu baš kao što se protivi i napadima na muslimane, Erdogan je kazao da je Turkiye protiv politike masakra koju provodi izraelska vlada, a da ne gaje nikakvu mržnju prema izraelskom narodu.
Ukazujući na krize u Siriji i Iraku, Erdogan je kazao da će se Turkiye i dalje zalagati za izgradnju mira i stabilnosti te je dodao da je za to neophodna i odlučna borba protiv terorizma u toj regiji.
Podsjetivši i na rat u Ukrajini, Erdogan je kazao da na horizontu još uvijek nema izgradnje trajnog mira, a da ubrzano nadmetanje u oružju dodatno sužavaju kanale diplomatije.
"Dalje ćemo povećati našu podršku naporima da se rat okonča diplomatskim putem i dijalogom na osnovu teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine", kazao je Erdogan.
Dodao je da Turkiye podržava i mirovne pregovore Azerbejdžana i Armenije.
"Igramo konstruktivnu ulogu i za dobrobit i mir Balkana, čiji smo sastavni dio, i djelujemo u bliskoj saradnji sa svim akterima u regionu. Ističemo važnost suvereniteta, političkog jedinstva i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine na svakoj platformi kao član Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira i nastavljamo s doprinosom Operaciji EUFOR-ALTEA. Uspješno nastavljamo komandu KFOR-a koju smo preuzeli prošle godine i podržavamo proces dijaloga Beograda i Prištine", rekao je turski predsjednik Erdogan.
Pozvao je države i međunarodnu zajednicu da priznaju nezavisnost i uspostave diplomatske odnose s Turskom Republikom Sjeverni Kipar.
Dodao je da Turkiye podržava i procese prevazilaženja kriza u Libiji i Sudanu.
Ukazao je i na neophodne korake u borbi protiv klimatskih promjena i cyber prijetnji te je dodao da su prošlosedmični cyber napadi u Libanu pokazali kako se tehnologija može pretvoriti u smrtonosno oružje.
Također je upozorio da je nedvojbeno da se mržnja prema islamu, ksenofobija i rasizam šire svijetom poput otrovnog bršljana.
"Gotovo da ne prođe dan da ne budemo svjedoci napada na džamije i našu svetu knjigu, Časni Kur'an. Usred Evrope, ljudima se pale domovi, ugrožavaju im se životi, a njihova najosnovnija prava se otvoreno uzurpiraju zbog njihovog etničkog i vjerskog identiteta. Niko više ne može ignorisati ovu rastuću opasnost", poručio je Erdogan.
Turski predsjednik je u svom govoru pozvao međunarodnu zajednicu da više povede računa o zaštiti porodice kao osnovne institucije društva. I ovom prilikom je osudio neprimjerene scene koje su viđene na ceremoniji otvaranja Olimpijade u Parizu.
"Umjesto izbora, pitanje bezrodnosti sada se pretvara u globalno nametanje, doslovno rat protiv svetog i prirode. Svako ko digne glas ili pokaže i najmanju reakciju protiv ovog projekta rušenja biva ušutkan i postaje meta kampanja linča. Bez obzira na sve to, Turkiye je odlučna da prekine ovu opsadu i odupre se ovoj klimi straha", poručio je Erdogan.