Prvog dana 29. Konferencije strana (COP29) Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija (UN) o klimatskim promjenama (UNFCCC), koja se održava u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana, skrenuta je pažnja na "kritičan" nivo globalnog zagrijavanja".
Sultan Ahmed Al Jaber, specijalni predstavnik za klimatske promjene i ministar industrije i napredne tehnologije Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), koji su predsjedavali COP-om prošle godine, naglasio je potrebu da se svijet ujedini po pitanju klime.
Predsjedavajući COP29 i ministar ekologije i prirodnih resursa Azerbejdžana Muhtar Babayev izjavio je da će pregovori o finansiranju, posebno u borbi protiv klimatskih promjena, biti "složeni i teški".
Simon Stiell, izvršni sekretar Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (UNFCCC), kazao je da bi najmanje dvije trećine zemalja trebale biti spremne brzo smanjiti emisije.
"U suprotnom, svaka država će platiti brutalnu cijenu", rekao je Stiell.
Izvještaj koji je objavila Svjetska meteorološka organizacija (WMO) u okviru COP29 privukao je posebnu pažnju.
U izvještaju, koji još jednom upozorava da svijet treba "biti oprezan” protiv brzo rastućeg utjecaja klimatskih promjena zbog sve većeg nivoa stakleničkih plinova u atmosferi, navodi se da je "2024. na putu da bude najtoplija godina, nakon dugoročnih visokih mjesečnih nivoa globalnih prosječnih temperatura."
U Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana danas je počela 29. Konferencija strana (COP29) Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (UNFCCC), okupljajući svjetske lidere, kreatore politike i aktiviste koji će razgovarati o rješavanju sve intenzivnijih klimatskih kriza.
Događaj će trajati do 22. novembra i fokusiraće se na rasprave o globalnom zagrijavanju, klimatskoj adaptaciji i održivosti. Uz ekstremne vremenske prilike u porastu i prosječne globalne temperature koje dostižu nivoe bez presedana, COP29 predstavlja ključnu platformu za napredna rješenja.
Primarni fokus ovogodišnje konferencije je klimatsko finansiranje. UN naglašava potrebu za bilionima dolara kako bi se pomoglo državama u značajnom smanjenju emisija stakleničkih gasova uz izgradnju otpornosti na prijetnje uzrokovane klimom.
Osnovan 1992. godine, UNFCCC je proizašao iz početnih nalaza Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC), s ciljem stabilizacije koncentracija stakleničkih gasova kako bi se spriječili ozbiljni poremećaji klime koje uzrokuju ljudi.
Članice, 198 zemalja, sastaju se godišnje kako bi procijenili napredak i pregovarali o kolektivnim odgovorima na klimatsku krizu. Ovogodišnja konferencija u Bakuu najavljuje ponovni naglasak na obavezama koje se mogu preduzeti i inovativnim mehanizmima finansiranja za pokretanje globalnog napretka