U Istanbulu je održana dvodnevna konferencija "Ponovno promišljanje međunarodnog prava nakon Gaze", koja se održava u organizaciji Pravnog fakulteta turskog Univerziteta Bogazici, na kojoj su učestvovali mnogi zvaničnici, profesori i stručnjaci za međunarodno pravo iz različitih država.
Na jednoj od sesija obratili su se profesor Michael Lynk, koji je bio specijalni izvjestitelj Ujedinjenih naroda (UN) za Palestinu između 2016. i 2022. godine, profesor Mohsen Al-Attar sa Univerziteta u Liverpoolu te Muthucumaraswamy Sornarajah, počasni profesor sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru.
Bivši specijalni izvjestitelj UN-a za Palestinu Lynk u svom izlaganju skrenuo je pažnju na ilegalna izraelska naselja na palestinskom teritoriju.
"Mi koji vjerujemo u pravdu, međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava, smatramo da postoji potreba da se dodatno pojasni ova oblast kako bi se postigla pravda", kazao je on.
Istakao je da je vrlo važno da se učini više kako bi se izvršio globalni pritisak na Izrael.
"Samo međunarodno pravo neće dovesti do oslobođenja Palestine, ali međunarodno pravo u kombinaciji s međunarodnim sistemom i međunarodnom odlučnošću može biti ono što nam treba", rekao je Lynk.
Profesor Al-Attar posebno je upozorio na antipalestinski rasizam u međunarodnom pravu i značaj "otkrivanja strukturalnih nepravdi".
Istakao je da trenutno u svijetu postoji mnogo različitih tumačenja međunarodnog prava.
“Međunarodno pravo se koristilo i dalje se koristi se za legitimizaciju nepravdi kao što je prisilno raseljavanje Palestinaca”, rekao je Al-Attar.
Podsjetio je da su ljudi definisani kao dostojanstvena bića u okviru međunarodnog prava.
"Međutim, kada je u pitanju pravo Palestinaca da žive dostojanstveno, definicija dostojanstva u međunarodnom pravu je tada zavaravajuća", rekao je ovaj stručnjak.
Prof. Sornarajah je ukazao na značaj otpora Palestinaca, samoopredjeljenja i palestinske borbe.
Upozorio je da osnivači cionizma i dalje utiču na sadašnje političare u Izraelu i da cionistički pokret koristi nasilje kao sredstvo za prisilno raseljavanje Palestinaca.
Brojni stručnjaci i profesori na konferenciji su predstavili naučne radove kako bi dali doprinos promišljanju međunarodnog prava nakon izraelskih napada na Gazu.
Na konferenciji koja je okupila više od 100 vodećih svjetskih stručnjaka za međunarodno pravo, raspravljalo se općenito o međunarodnom pravu, ljudskim pravima i postojećem globalnom političkom sistemu.