Altun je pohvalio uspjeh zajedničkih kandidatura Turkiye i Grčke za uloge unutar Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju, ističući to kao dokaz njihovog potencijala za saradnju na međunarodnim platformama.     Foto: AA

Šef Direkcije za komunikacije Predsjedništva Republike Turkiye Fahrettin Altun istakao je važnost jačanja veza s Grčkom kroz međusobno razumijevanje, ekonomsku saradnju i kulturnu razmjenu.

„Prosperitet budućih generacija zavisi od jačanja bilateralnih odnosa“, rekao je Altun u nedjelju u intervjuu za grčke novine Ta Nea, osvrćući se na ključna regionalna pitanja i neriješene sporove.

„Promoviranje međusobnog razumijevanja, širenje trgovinskih mogućnosti, produbljivanje međuljudskih veza i težnja ka zajedničkom prosperitetu koristit će svima. Davanjem prioriteta ovim ciljevima, možemo osigurati da oni koji žele da ometaju napredak i blokiraju put ka saradnji i miru budu po strani“, dodao je.

Govoreći o jačanju kulturne saradnje, Altun je istakao podršku Ankare vraćanju mramora s Partenona Grčkoj te pozvao na međusobno poštovanje u vezi s osjetljivim pitanjima poput Egejskog mora i turske manjine u Grčkoj.

„Bilo bi korisno da grčka javnost shvati da Egejsko more nije grčko jezero i da Turkiye, sa svojom dugom obalom, dijeli ovo more i ima legitimna prava i vitalne interese u toj regiji“, rekao je, naglašavajući potrebu za mirnim rješavanjem sporova prema međunarodnom pravu.

Govoreći o turskoj manjini u Grčkoj, Altun je dodao: „Turska manjina traži službeno priznanje svojih izabranih vjerskih vođa i slobodu da izraze svoj etnički identitet bez straha od pravnih ili administrativnih posljedica, slično slobodama koje uživa grčka manjina u Turkiye.“

Poziv na realizam na Kipru

Govoreći o otoku Kipru, Altun je kritizirao višedecenijski neuspjeh pregovora pod okriljem UN-a za “federaciju s dvije zone i dvije zajednice”.

„Vrijeme je da se prizna stvarnost na terenu: postojanje dva odvojena naroda i dvije odvojene države na otoku Kipru. Ni kiparski Turci niti Turkiye nisu voljni trošiti još 60 godina“, izjavio je.

Osvrćući se na 6. zasjedanje Vijeća za saradnju na visokom nivou, koje će se održati naredne godine u Ankari, Altun je izrazio optimizam u pogledu daljeg razvoja bilateralnih odnosa, ističući da ti sastanci obuhvataju širok spektar tema i uključuju angažman na visokom nivou obje zemlje.

„Kada su u pitanju susjedi poput Turkiye i Grčke, ovo bi trebalo biti prirodna norma, a ne izuzetan događaj“, zaključio je.

Neograničena saradnja s Grčkom

Altun je također pohvalio uspjeh zajedničkih kandidatura Turkiye i Grčke za uloge unutar Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju, ističući to kao dokaz njihovog potencijala za saradnju na međunarodnim platformama.

„Iako imamo neriješene razlike po određenim pitanjima, izazovi s kojima se obje zemlje suočavaju, kao i naši interesi u regiji i šire, u velikoj mjeri se preklapaju“, napomenuo je. „Saradnja nam omogućava da skrenemo fokus sa sukoba na zajedničke ciljeve.“

Altun je zaključio s optimističnom vizijom bilateralnih odnosa: "Kada je riječ o produbljivanju odnosa s Grčkom, za nas ne postoje granice."

TRT Balkan