Nacionalna obavještajna organizacija Turkiye (MIT) u petak je predvodila uspješnu razmjenu zarobljenika u kojoj je učestvovalo sedam zemalja u jednoj od najopsežnijih operacija razmjene u posljednjih nekoliko godina.
Ukupno je razmijenjeno 26 osoba koje su prevezene u Ankaru u sedam aviona - po jedan iz Njemačke, Poljske, Slovenije, Norveške, Rusije i dvije iz Sjedinjenih Američkih Država, prema sigurnosnim izvorima. Bjelorusija je također bila uključena u razmjenu.
Deset talaca, uključujući dvoje djece, prebačeno je u Rusiju, dok je 13 poslano u Njemačku, a troje u SAD.
Izvori su rekli da je operaciju, koja se ističe kao najopsežnija između SAD-a, Rusije i Njemačke u novijoj historiji, omogućio MIT, koji je uspostavio ključne kanale za dijalog.
MIT je okupio predstavnike ovih sedam zemalja u Ankari u julu, rekli su izvori, dodajući da je tokom ovih razgovora agencija igrala centralnu ulogu posredujući u pregovorima koji su doveli do razmjene.
Izvori su naveli da su među ključnim ličnostima koje su razmijenjene bili novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich i bivši američki marinac Paul Whelan, koji su držani u ruskim zatvorima. Njemački državljanin i plaćenik Rico Krieger, koji je bio zatvoren u Bjelorusiji, također je bio dio zamjene, kao i ruski opozicionar Ilja Jašin i službenik ruske Federalne službe sigurnosti Vadim Krasikov, koji je služio kaznu u Njemačkoj.
MIT je upravljao cijelim procesom zamjene, od početnih pregovora do konačne razmjene zatvorenika u Ankari, prema izvorima. Agencija je također bila odgovorna za mjere sigurnosti, logističko planiranje i koordinaciju između uključenih zemalja.
Sama razmjena se odvijala pod strogim nadzorom osoblja MIT-a, koje je osiguralo da svaki pojedinac bude sigurno prebačen iz aviona na bezbijedne lokacije.
Nakon završetka zdravstvenih pregleda i drugih neophodnih formalnosti, zatvorenici su predati predstavnicima svojih nacija, a njihove naknadne povratne letove također je odobrio MIT.
Izvori su dodali da inicijativa naglašava rastuću ulogu Turkiye kao posrednika na međunarodnoj sceni pod vodstvom predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Dodaje se da se korištenjem svojih obavještajnih sposobnosti, MIT pozicionirao kao ključni igrač u rješavanju međunarodnih sukoba, dodatno učvršćujući status Ankare kao vitalnog doprinosioca globalnom miru i stabilnosti.