Turska Partija pravde i razvoja (AK) slavi 23. godišnjicu svog osnivanja, period koji karakteriziraju stabilnost, napredak i izborne pobjede.
Osnovana 14. augusta 2001, AK partija je izbila na političku pozornicu pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Erdogan je prvi put izabran za premijera 2003. godine, a predsjednik je od 2014. godine.
Dana 3. novembra 2002, stranka je ostvarila ubjedljivu pobjedu, obezbjeđujući dvije trećine zastupničkih mjesta - potpunu većinu neviđenu više od jedne decenije.
AK partija je učestvovala na sedam opštih izbora — 2002, 2007, 2011, 2015. — na vanrednim izborima u novembru 2015, junu 2018. i nedavno, u maju 2023. — na svakom od njih izašli su kao pobjednici.
Od osnivanja Partije pravde i razvoja (AK) 2001. godine, pod vodstvom turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, Turkiye se pojavila kao istaknuti igrač na globalnoj sceni, usvajajući višesmjeran i proaktivan pristup međunarodnim i regionalnim poslovima.
Tokom godina, Turkiye je jačala svoje veze s evropskim, turskim i muslimanskim narodima, preuzimajući vodeću ulogu u regionalnim poslovima.
Štaviše, Turkiye je proširila svoje odnose s drugim globalnim akterima, jačajući svoj položaj na međunarodnoj sceni.
Ovakvim pristupom počela je da doprinosi globalnom rješavanju problema i igra značajnu ulogu u međunarodnim organizacijama.
Evo nekih ključnih uspjeha AK partije u 23-godišnjem mandatu.
U okviru procesa pristupanja EU, Turkiye je napravila značajne korake ka članstvu u Evropskoj uniji, pokrenuvši velike političke i ekonomske reforme. Zvanični pregovori o pristupanju počeli su 2005. godine, označavajući prekretnicu u odnosima Turkiye i EU.
U pogledu posredničkih napora na Bliskom istoku, Turkiye je odigrala ključnu ulogu u rješenjima regionalnih sukoba, olakšavajući mirovne pregovore između Izraela i Sirije 2008. i između različitih frakcija u Libanu.
Turkiye je također uložila napore da smanji napetosti sa susjednim zemljama kroz "Politiku nulte problema sa susjedima", koja je nastojala riješiti dugogodišnje sporove i ojačati regionalnu saradnju.
Ekonomski, Turkiye je proširila svoje globalne odnose, posebno sa zemljama u Africi, Aziji i Latinskoj Americi, fokusirajući se na obostranu korist, otvaranje novih tržišta za turska i afrička preduzeća i povećanje globalnog trgovinskog otiska Turkiye.
Osim toga, Turkiye je nadmašila istaknute svjetske ekonomije, postavši zemlja koja je pružala najveću pomoć srazmjerno nacionalnom dohotku, ugošćujući ratom razorene sirijske izbjeglice i sudjelujući u međunarodnim humanitarnim naporima.
Pod AK partijom, Turkiye se pozicionirala kao regionalni lider u energetici, postajući energetsko tranzitno čvorište između Istoka i Zapada kroz megaprojekte kao što su naftovod Baku-Tbilisi-Ceyhan i Transanadolijski gasovod (TANAP).
Zemlja je također ojačala veze s Bliskim istokom i Afrikom, uspostavljajući se kao utjecajni igrač u ovim regionima kroz trgovinu, diplomatiju i kulturnu razmjenu.
Unatoč povremenim tenzijama, Turkiye je održala i izbalansirala svoje složene odnose s Rusijom, sarađujući na energetskim projektima poput plinovoda Turski tok i upravljajući krizama poput građanskog rata u Siriji.
Proaktivan stav Turkiye u globalnim humanitarnim inicijativama, kao što je pružanje pomoći Rohinja muslimanima u Mijanmaru i afričkim zemljama i zalaganje za palestinsku stvar, ojačao je njen međunarodni imidž kao lidera u humanitarnim naporima.
Turkiye je 2022. godine posredovala u sporazumu o crnomorskom žitu, omogućujući siguran izvoz žitarica i drugih prehrambenih proizvoda iz ukrajinskih luka tokom rata u Ukrajini. Ovo je dodatno naglasilo ulogu Turkiye kao ključnog posrednika u globalnim krizama.
Ovi uspjesi vanjske politike doprinijeli su rastućem utjecaju Turkiye na međunarodnoj sceni pod Erdoganovom AK partijom.