Safranbolu i Daday, dva pitoreskna gradića smještena u zapadnom dijelu crnomorske regije Turkiye, pridružila su se Međunarodnoj mreži "gradova dobrog življenja" (Cittaslow).
Ovi gradovi su 23. marta službeno postali dio Cittaslow mreže tokom sastanka Međunarodnog koordinacionog odbora u belgijskom gradu Dammeu. Ovim upisom, broj gradova u Turkiye koji su dio Cittaslow pokreta porastao je na 25.
Safranbolu i Daday, koji su prošli selekciju kroz 72 različite oblasti, uključujući kvalitet zraka, kanalizacijske sisteme, stopu pismenosti i dinamiku urbanog planiranja kako bi se pridružili mreži Cittaslow Turkiye, predstavljaju svjedočanstvo mirnog načina života, očuvane prirodne ljepote i izvanredne arhitektonske baštine.
Safranbolu, sa skoro dvije hiljade autentičnih turskih kuća, postao je nezaobilazna destinacija za sve zaljubljenike u održivu kulturnu baštinu. Ovaj grad je sada jedina destinacija koja je uvrštena i na UNESCO-vu listu svjetske baštine i u Cittaslow mrežu. S druge strane, Daday, poznat po svojim netaknutim prirodnim pejzažima i tradicionalnoj turskoj gostoljubivosti, pruža posjetiocima jedinstveni miran odmor.
Smješten u ekoturističkoj zoni Karabuk pokrajine na zapadu crnomorke regije, Safranbolu je skriveni dragulj koji očarava svojim starinskim uličicama i tradicionalnim kućama koje podsjećaju na davna vremena. Poznat kao Paflogonija u antičko doba, naziv grada Safranbolu potiče od rijetke biljke šafrana koja cvjeta na ovim prostorima. Spominjan u Homerovom epu "Ilijadi", Safranbolu je bio dom brojnim civilizacijama, uključujući Hetite, Perzijance, Rimljane i Osmanlije.
Posebno su vrijedni spomena nevjerovatni primjeri osmanske arhitekture. Dvije hiljade klasičnih osmanskih kuća u gradu spadaju među najupečatljivije i najodrživije primjere lokalne arhitekture u Turkiye.
Ove safranboluske kuće koje datiraju iz 18., 19. i ranog 20. stoljeća predstavljaju skladnu igru drveta, kamena i pozicioniranja u prostoru. Ističu se po položaju koji ne zaklanja sunce niti pogled na susjedne kuće. Pored kuća, atrakcije ovog područja uključuju i druge lokacije koje predstavljaju stare urbane građevine, kao što su Cinci Inn, jedan od brojnih karavan-saraja izgrađenih duž Puta svile, i Cinci hamam, zadivljujući prikaz kulture turskog kupatila, kao i Koprulu Mehmet-pašina džamija, s upečatljivim sunčanim satom u svom dvorištu, i Izet-pašina džamija, koja je u potpunosti izgrađena od klesanog kamena i smatra se vrhunskim primjerom osmanskog kamenoreza.
Jedna od drugih atrakcija koje morate vidjeti je i Muzej turske kafe, koji prikazuje historiju turske kafe i kafe i nalazi se na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine.
Smješten 29 kilometara od središta Kastamonua, Daday poziva putnike da krenu na putovanje u prošlost, gdje su ritmovi svakodnevnog života usklađeni s nježnim ritmom prirode. Privlačnost Dadaya leži u njegovim slikovitim ravnicama, živahnom lokalnom duhu i očuvanoj arhitektonskoj baštini.
Daday, dom mnogih civilizacija, od Kaskijana i Hetita do Rimljana i Seldžuka, pripojen je osmanskim zemljama za vrijeme vladavine sultana Mehmeda II. Dok posjetitelji lutaju šarmantnim ulicama Dadaya, dočekuje ih simfonija prizora koji odražavaju bogatu prošlost i kulturnu baštinu ovog grada. Od karakterističnih osmanskih kuća ukrašenih složenim drvorezom do živopisnih tržnica prepunih lokalnih poslastica, svaki kutak Dadaya pruža uvid u njegove prohujale ere.
Osim za ljubitelje arhitekture, Daday je također raj za zaljubljenike u prirodu i aktivnosti na otvorenom. Dok planinare među mirnom prirodnom ljepotom regije Ballidag i istražuju prekrasna jezera Yumurtaci i Tascilar i stalaktitne pećine Taslibayir, posjetitelji Dadaya zasigurno će pronaći mir u zagrljaju prirode. Nadalje, u vrijeme osmanskog perioda, Daday je bio važan centar za uzgoj konja.
Posjetitelji Dadaya danas mogu boraviti u farmama konja, pohađati satove jahanja i otići na safari s konjima u njegovu jedinstvenu prirodu.
Pokret Cittaslow pojavio se kao odgovor na zabrinutost da globalizacija uniformiše gradski život i briše njegov jedinstveni identitet. U gradovima Cittaslowa život teče ležerno, a lokalna kuhinja, arhitektura, tradicija i historija dobro su očuvani.
Mreža Cittaslow uključuje dvadeset i pet općina koje se prostiru u dvadeset jednoj pokrajini u sedam regija u Turkiye, zemlji poznatoj po bogatoj kulturnoj baštini. U Turkiye je osnovana 2009. godine kada se općina Seferihisar iz İzmira pridružila Cittaslow asocijaciji i kako se pridružuju novi gradovi polako raste.
Dvadeset i pet Cittaslow gradova u Turkiye obuhvataju: Daday, Safranbolu, Finike, Ahlat, Akyaka, Arapgir, Egirdir, Foca, Gokceada, Gerze, Goynuk, Gudul, Halfeti, Iznik, Kemaliye, Koycegiz, Mudurnu, Persembe, Sarkoy, Savsat, Seferihisar, Uzundere, Vize, Yalvac i Yenipazar.